Büyükşehir katı atık düzenli depolamada gelecek 30 yılı garantiliyor

Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Türkiye’nin ilk katı atık entegre yönetim tesisi

Büyükşehir katı atık düzenli depolamada gelecek 30 yılı garantiliyor

SEKAY ile birlikte işlemlerin devam ettiği ‘2. Lot’ sahasını 2022 yılında devreye alarak Sakarya’nın 30 yıllık katı atık düzenli depolama ihtiyacını karşılayacak.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, katı atık yönetimi konusunda ortaya koyduğu çalışmayla Türkiye’ye ve hatta dünyaya örnek oluyor. Yap-işlet-devret modeliyle 29 yıllığına ihale edilen Sakarya Entegre Katı Atık Yönetimi (SEKAY) ve Büyükşehir Belediyesi, Sakarya’da vahşi depolamanın tamamen ortadan kaldırılması ve sıfır atık uygulamasının benimsenmesi için çalışıyor. Bu noktada sorumlu birim Çevre Koruma Daire Başkanlığı, şehre yeni depolama alanlarının kazandırılması için yeni bir süreci yürütüyor.

30 yıllık depolama ihtiyacı karşılanacak
Adapazarı Taşkısığı Mahallesi’nde bulunan mevcut Katı Atık Düzenli Depolama Sahası’nın yanında yeni bir depolama alanı 2022 yılında devreye alınacak. Sahanın içerisinde 87 bin metrekarelik alanda 2 milyon 152 bin metreküp depolama hacmine sahip ‘2. Lot’ işletmeye girecek. Bu işlemden sonra ömrünü tamamlayacak olan ‘1. Lot’ sahası ise bertaraf edilecek. Yeni depolama sahası, Sakarya’nın gelecek 30 yıldaki düzenli depolama ihtiyacını karşılayacak. 

Türkiye’de bir ilk 
SEKAY’ın işletemeye alacağı yeni depolama sahası, Sakarya’da vahşi depolamanın önlenmesi için de önemli bir adım olacak. SEKAY, 2019 yılından bu yana çöp gazı, biyogazdan elektrik enerjisi üretiyor. Tesis faaliyete başladığı günden bu yana 137 bin megavat saatin üzerinde enerji üretti. Türkiye’de başlatılan ‘Sıfır Atık’ uygulamasına tam entegre olan Sakarya’daki düzenli depolama faaliyetleri bu yönleriyle Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıyor. 

SBB Basın Şube Müdürlüğü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER