Çocuklar İçin Kapı Kapı dolaşıyorlar

Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü öğrencileri Sakarya’da kapı kapı dolaşıp kitap topluyor.

Çocuklar İçin Kapı Kapı dolaşıyorlar

Başlattıkları “Her evden bir kitap kampanyası “sosyal sorumluluk çalışması çerçevesinde Sakarya İlçelerinde bulunan 10 mahalleye kütüphane kuracaklar.

Sakarya Üniversitesi öğrencileri çocuklar için kapı kapı dolaşıp kitap topluyor. Başlattıkları “Her evden bir kitap kampanyası” çerçevesinde Sakarya’da 10 mahalle okuluna kütüphane kurmak isteyen Sakarya Üniversitesi Felsefe Topluluğu  öğrencileri çalışmalara başladı.

Şehrin muhtelif yerlerinde evleri tek tek gezerek 7 haftalık bir süreçte evlerden şimdiye kadar 12 bin kitap toplayan öğrenciler, toplanan kitaplarla Sakarya İlçelerinde bulunan 10 mahalle okuluna kütüphane kuracaklar.
Kitap kampanyasına katkıda bulunan Ömer Çini, böyle bir projede yer aldığım için çok mutluyum. Bu kampanyayı düzenleyen arkadaşlarıda tebrik ediyorum.

Evlerden kitap toplayan Felsefe bölümü 2. Sınıf öğrenci Büşra Nur Taştan, arkadaşlarımızla köy okulları için bir proje başlattık. İhtiyaç sahipleri ellerinde kitapları bulunmayan kitap okumaya çok hevesli olan çocuklar için kapı kapı dolaşarak kitap topladık. Sakarya halkı gerçekten bizlere bu konuda çok yardımcı oldular. Bizler bu konuda çok mutluyuz. Bu konuda herkese çok teşekkür ediyoruz. Verdiğiniz her kitap küçük bir çocuk için büyük bir mutluluk olacak. Bu kampanyada olduğum için çok mutluyum.

Sakarya Üniversitesi makine mühendisliği 1. Sınıf öğrencisi Recep Osmanoğlu, bu kampanyaya katılan bütün arkadaşlarıma öncelikle teşekkür ediyorum. Bu kampanyada bizlere bir çok insan destek oldu. Evlerindeki kitapları bizlere verdiler. Bu güzel kampanyada Sakarya halkı bizlerin destekçisi oldu. Yeri geldiğinde tabiki zorluklarla da karşılaştık. Bazen kapılar suratımıza da kapandı ama kendimizi güzel izah ettiğim zaman karşımızdaki insanlar bizleri dinleyip kitaplarını da bağışladılar.

Projenin başkanlığın yürüten Ufuk Doğan, Sakarya’da her evden bir kitap kampanyası başlattık. Bu kampanya doğrultusunda Sakarya’da köy okullarını kütüphane kuruyoruz. Mevcut kitap sayımız 12 bin tane ve 10 köy okuluna kütüphane kuracağız. Sakarya ve İlçerinden kapı kapı dolaşarak kitap topladı. Bizim kampanyadaki amacımız Sakarya’daki köy okullarına kütüphane kurmak. Aynı zamanda köy okullarındaki çocukların bilgi kültür mahiyetindeki gelişimine katkı sağlamak. Biz bireye faydanın topluma ve dünyaya faydalı olarak görüyoruz bu şuurla bakıyoruz. Üstat Necip Fazıl Kısakürek’in dediği gibi tohum saç bitmezse toprak utansın sözünden yola çıkarak biz köy okullarındaki çocukları kitaplarla buluşturduk. O kitaplar ins Allah öğrencilerimizin hayatından bir anlam ifade eder. Bir kelime olarak kazanım elde ederek hayatının farklı alanlarında öğrendikleri kelimeler bir anlam ifade ederse tam anlamıyla amacımıza ulaşmış olacağız. Sakarya’da tek tek evlere giderek kitap topladık. Evlere gittiğimizde okumadıkları ve ihtiyaç fazlası kitapları talep ettik ve her evden 3-4 tane kitap aldık. Bu konuda Sakarya halkına bizlere gösterdikleri hoş görüden dolayı teşekkür ediyorum 

Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölüm Başkanı Tufan Çötok, biz bu gibi etkinlikleri son derece destekliyoruz. Sadece kitap kampanyası değil ayrıca köy okullarını da onarmak, akademisyen arkadaşlarımızın çocuklar için gerçekleştirdiği felsefe etkinlikleri düzenlemek yaptığımız faaliyetlerden bir kaçı. Bunların yanında Ufuk arkadaşımızın yaptığı faaliyet gerçekten emek gerektiren öz veri gerektiren bir çalışma. Öğrencilerimiz Sakarya7da kapı kapı gezmek suretiyle şehrin muhtelif yerlerine ulaşarak kitap topladılar.  Böyle gençlerin hocaları olmaktan gerçekten gurur duyuyorum. Tatbiki öğrencilerimizden daha değişik daha iyi faaliyet bekliyoruz.
 

Mehmet KARAKAŞ

SIRADAKİ HABER