Çocuklarını Okutmak İçin Eşinin Yanında Çalışıyor

53 yaşındaki ahşap oyma ustası Hanifi Bereket, çocuk yaşta öğrendiği sanatını, çocuklarını okutmak için eşinin yardımıyla çalışıyorlar.

Çocuklarını Okutmak İçin Eşinin Yanında Çalışıyor

Uzun süre İstanbul'da mesleğini icra ettikten sonra Sakarya'ya taşınan Hanifi Bereket, kurduğu atölyede çalışmalarına devam ediyor. 46 yaşındaki Gülendam Bereket 8 yıldır eşinin yanında çalışıyor. 2 çocukları liseye ve bir çocukları da üniversiteye giden bereket ailesi zorlu şartlara rahmen mesleklerini sürdürüyorlar. Eşinin yanında oymacılık yapan Gülendam Bereket, 3 tane çocuğumuz var ve çocuklarımızı okutmak için mecbur çalışıyoruz.

Gülendam Bereket, burada çalışıyoruz, 3 tane çocuk okutuyoruz, 2 tane liye gidiyor bir tanesi üniversiteye gidiyor. Yaptığım tabiki çok zor, bu iş erkek işi kereste kaldırıyorum zımpara yapıyorum, tutkal yapıyorum, Akşama kadar burada çalışıyoruz akşam olduğunda eve gidiyorum bu sefer işler evde başlıyor. Yani atölyeden eve evden atölyeye gelip gidiyorum ikisinin arasında koşuşturuyorum. Bu yaptığım iş erkek işi bende çalışıyorum, ama işçi bulamıyoruz çırak bulamıyoruz, bulsak ta onların giderini karşılayamıyoruz, yani 3 tane çocuk var ve onları okutuyoruz onun için bende eşimin yanında mecburen çalışmak zorundayım. Eşimle birlikte burada çalışıyoruz.

Oyma ustası Hanefi Bereket(53) Bu işi 40 yıldır yapıyorum ve 8 yıldır eşimle birlikte atölyede çalışıyoruz. Çırak ve usta bulamıyoruz onun için mecburen eşimle birlikte çalışıyoruz. Biz bu gün bu mesleği yapıyoruz ama geleceğe nasıl taşıyacağız bizden gelen kuşaklar nasıl yapacak bu işi çırak yetişmediği için böyle bir sıkıntımız var. Bizimle birlikte de bu meslek bitecek gibi.

Mehmet KARAKAŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER