Çocukluk Yarına Ertelenemez

En son Tokat Turhal’da kurum bakımında - koruma altındaki çocuklara yönelik şiddet ve istismar nedeni ile başlayan soruşturmaya ilişkin haberdeki iddialar tüm çocuk dostlarının yüreğini kanatmıştır. 

Çocukluk Yarına Ertelenemez

Kapalı ve denetimden uzak kurum ve oluşumların çocuklara yönelik şiddet üretme potansiyelini yükselttiğini kamuoyunun dikkatine sunarız. Biz aşağıda imzası olan çocuk dostu sivil toplum örgütleri, koruma altında olan çocuklarımız için bir bakım modeli olarak uygulanan Çocuk Evleri ve Sevgi Evleri adı altında faaliyet gösteren kurumların personel alım yöntemlerinin, oluşum ve işleyişe esas özelliklerinin şeffaf, liyakate dayalı ve sürekli denetlenebilir olması gerektiğine inanıyoruz. Bakım sorumluluğunun yerine getirilmesinde kurulan sistemlerin denetime açık olmasının sağlanması talebimizdir.

Çocuğun sevgi, saygı, değer görmediği hiçbir bakım modeli onaylanamaz. 

Özel bir ilgi ve sevgi ile büyütülmesi gereken koruma altındaki çocuklarımıza yaşatılan yeni travmalar çocuklarımızın ruhlarını öldürmektedir. Derneklerimizin hukuk büroları, baroların çocuk hakları merkezleri, çocuk alanında çalışan uzmanlar bu davanın takipçisidirler.

Çocuk Hakları alanında çalışan sivil toplum örgütleri başta olmak üzere tüm çocuk dostlarının topluma ve kurumlarımıza  çağrısıdır; Çocukların yardım isteyebilecekleri, destek bulabilecekleri ve asla çaresiz kalmayacağı bir dünyayı elbirliği ile inşa edelim.

Katılımcı Sivil Toplum Kuruluşları
    Sakarya Barosu Çocuk Hakları Merkezi
    İzmir Koruyucu Aile Derneği
    Bursa Koruyucu Aile Derneği
    Kırmızı Çocuklar Derneği
    Denizli Koruyucu Aile Derneği
    Denizli Barosu Çocuk Hakları Komisyonu
    Edirne Barosu Çocuk Hakları Komisyonu 
    Edirne Çocuk Hakları Derneği
    Siirt Barosu Çocuk Hakları Komisyonu
    Bursa Barosu Çocuk Hakları Merkezi
    Batman Barosu Çocuk Hakları Merkezi
    Van Barosu Çocuk Hakları Merkezi
 

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER