Dekan Prof. Dr. Narbay, Türkiye Adalet Akademisi Çalıştayı’na Katıldı

Sakarya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şafak Narbay, 11 Şubat tarihinde Ankara’da Türkiye Adalet Akademisi tarafından düzenlenen “Yargı Kararlarının Gerekçelendirilmesinde Hukuk Fakültelerinin Rolü Çalıştayı” programına katıldı.

Dekan Prof. Dr. Narbay, Türkiye Adalet Akademisi Çalıştayı’na Katıldı

Dekan Prof. Dr. Yarbay Programda, hukuk fakültelerindeki sorunlara bütüncül bir bakış açısı ile yaklaşılması gerektiğine değinerek; hukuk fakültelerinin sayısı, öğrenci kontenjanları, nitelikli öğretim üyesi durumları ve kütüphane alt yapılarının ele alınması gerektiğine vurgu yaptı.

Zorunlu olarak okutulacak derslerin ve asgari kredilerinin ortak bir şekilde belirlenmesi gerektiğine inandığını ifade eden Prof. Dr. Narbay, zorunlu teorik derslerin uygulama çalışmalarının mutlak surette yıllık ders planları içerisinde dâhil edilmesi ve programlarda da açıkça kredi saati ve ayrı ders saatleri ile gösterilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Hâkim ve savcı adaylarının tezli yüksek lisans ve doktora yapmaları konusunda teşvik edici düzenlemelerin yapılması üzerine duran Prof.Dr. Narbay, Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Hâkim Muhittin Özdemir ve çalışma arkadaşlarına da adaylık süreci sonunda görev mahallerine giden hâkim ve savcıların bilimsel literatüre başvurabilmeleri ve elektronik kaynaklardan da yararlanabilmeleri için adliyelerde “fiziksel ve elektronik kütüphane” oluşturulması gerektiği yönünde değerlendirmelerde bulundu.

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER