Depreme karşı her an hazırlıklı olmalıyız

Ferizli Belediye Başkanı İsmail Gündoğdu, 17 Ağustos Marmara Depremi'nin yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Depreme karşı her an hazırlıklı olmalıyız

Başkan Gündoğdu, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin yıl dönümünde deprem gerçeğinin bir an bile unutulmaması gerektiğini, olası depremlere karşı ise her zaman hazırlıklı olmanın önemli olduğunu dile getirdi. 

Ferizli Belediye Başkanı İsmail Gündoğdu, 17 Ağustos 1999 yılında meydana gelen, Merkez üssü Gölcük olan ve Sakarya’nın da ağır şekilde ağır yara aldığı Marmara depreminin yıldönümünde bir mesaj yayımladı. 

Marmara depreminin üzerinden 23 yıl geçmesine rağmen geride bıraktığı acının hiç dinmediğini, depremde kaybedilen vatandaşlarımızın acılarının ilk günkü gibi kalplerde ve hafızalarda tazeliğini korumaya devam ettiğini dile getiren Başkan Gündoğdu, depremin yıl dönümünde, derin hüznün ve acının bir kez daha yüreklerde yaşandığını ifade ederek mesajında şu ifadelere yer verdi:

Depreme karşı kararlığımız devam edecek
“Tüm Marmara'yı etkileyen Büyük Marmara Depremi, 23 yıl önce meydana gelen ve yaşadığımız en acı felaketlerden biri olarak tarihteki yerini almıştır. 17 Ağustos Marmara Depremi’nde binlerce vatandaşımız hayatını kaybetmiş, on birlerce vatandaşımız yaralanmış, evsiz ve yuvasız kalmıştır. Geçen zaman, ne acılarımızı azalttı ne de kaybettiklerimizi unutturdu. Bundan sonra geçecek yıllar da unutturmayacaktır. 

Deprem sonrasında Sakarya’da fiziksel değişimlere ve yıkımlara karşın yeniden yapılanmaya yönelik çok ciddi adımlar atıldı. Yeniden bir şehir oluşturma çabaları içinde uzun vadeli projeler geliştirildi. 17 Ağustos Depremi’nin 23. seneyi devriyesinde geriye doğru baktığımızda şehrimizin geldiği nokta takdire şayandır. Bulunduğumuz coğrafya gereği deprem gerçeği ile yaşamak zorunda olmamız kaçınılmaz bir gerçektir. Bugün belediye olarak bizde ilçemizde geleceği ve yeniden inşasına katkı sağlamak adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bir daha bu büyük acıları yaşamamak adına yaşadıklarımızı unutmadan belediye olarak önceden alacağımız tedbirlerle sağlıklı yaşam mekânları oluşturma çabalarımız devam etmektedir. Depremin değil, alınmayan önlemlerin büyük acılar yaşattığı ortadadır. Bu gerçekle yola çıkarak deprem ve diğer felaketlerde mal ve can kaybının yaşanmaması için yasal mevzuatların bizlere verdiği tüm yetkileri uygulamakta kararlıyız. Depreme dayanıklı yapılar ve yerleşim alanlarının oluşturulması, kaçak yapıların önlenmesi konusunda tüm hassasiyetimizi gösteriyoruz ve göstermeye devam edeceğiz. Depreminin 23. yıldönümünde, ülkemizin bir daha böyle afetlerle karşılaşmamasını temenni eder, hayatlarını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Yüce Allah’tan rahmet dilerim. Allah milletimize böyle büyük acıları bir daha yaşatmasın” İfadelerini kullandı. 
 

Ferizli Belediyesi Basin Servisi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER