DGSKON'dan 8 MartDünya Kadınlar Günü açıklaması

Dünya Gençlik ve Spor Konfederasyon (DGSKON) Genel Başkanı Türker Aygündüz; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir açıklamada bulundu.

DGSKON'dan 8 MartDünya Kadınlar Günü açıklaması

Açıklamasında; “Bugün bizi biz eden ailelerimizin temeli sayılan kadınlarımızın günüdür” diyerek vurgu yapan DGSKON Genel Başkanı Türker Aygündüz; “Erzurumlu Kara Fatmaların, Nene Hatunların günüdür. Kurtuluşu omuzlayan cenneti ayakları altında taşıyan kadınlarımızın günüdür. Tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun! Kadınlarımızın, bilgileri kadar güçlü, ürettikleri kadar zengin, eğitimleri kadar medeni, mutlulukları kadar huzurluyuz. Başta, şehitlerimizin anneleri ve eşleri olmak üzere tüm kadınlarımızın günü kutlu olsun” dedi.
 
“Kadınlar insandır, biz insanoğlu”
Kadına yönelik erkek şiddeti ve kadın cinayetleri vicdanımızı yaralamaya devam ediyor” diyerek mesaj veren Türker Aygündüz; “Şiddetle mücadelede tavizsiz tutum, kamu ve tüm toplum için vazgeçilmezdir" ifadelerini kullandı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yapılan yazılı açıklamada, kadın ve erkeğin hak ve özgürlüklerde, fırsatlara erişimde ve temsilde eşitliğinin bir insan hakları esası olduğunu belirten Aygündüz; “Hiçbir kadının şiddete uğramadığı, eğitim, iş ve özel yaşamında ayrımcılığa maruz kalmadığı, her kadının özgürce yaşadığı bir Dünya ve Türkiye hedeflemeliyiz. Toplumsal cinsiyet eşitliği 21. yüzyılda sürdürülebilir kalkınmayı ve demokratikleşmeyi tam anlamıyla başarmış bir ülke olmak için vazgeçilmez bir hedeftir. Ülkemizde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması sivil toplum örgütlerinin, akademik çevrelerin, politika yapıcıların ve ilgili tüm toplum kesimlerinin kesintisiz çabaları ile mümkün olabilecektir” dedi.
 
AYGÜNDÜZ: “Erkek şiddeti ve kadın cinayetleri insanlık suçudur”
Özgürlük, demokrasi ve kalkınmanın anahtarının toplumsal cinsiyet eşitliği olduğunu savunan Türker Aygündüz; “Hem toplumsal cinsiyet eşitsizliğinden kaynaklanan, hem de bu eşitsizliği besleyen kadına yönelik erkek şiddeti ve kadın cinayetleri vicdanımızı yaralamaya devam ediyor. Şiddetle mücadelede tavizsiz tutum, kamu ve tüm toplum için vazgeçilmezdir” dedi. Kadına yönelik erkek şiddetinin ve kadın cinayetlerinin insanlık suçu olduğunu dile getiren Aygündüz; "İstanbul sözleşmesi ve 6284 sayılı kanunun şiddeti önleme ve şiddetle etkili mücadele etme hedefinin tam anlamıyla hayata geçirilmesi kritik önemde. Kadınların hayatını, umutlarını elinden alan, ömür boyu tamiri zor yaralar açan şiddetle mücadelede kamunun tüm birimleri ve tüm toplum olarak kararlı duruş sergilemeliyiz" ifadelerini kullandı.
 
Türker AYGÜNDÜZ: “Eşitlikçi bir anlayışı hayata geçirmeliyiz”
Aygündüz açıklamasını şöyle tamamladı: "Kadına yönelik erkek şiddetini etkili bir mücadele ile sona erdirdiğimiz, kadınların eğitim, çalışma hayatı ve karar alma mercilerine eşit katılımını sağladığımız bir Türkiye’nin daha demokratik ve daha kalkınmış bir ülke olacağına inanıyoruz. Unutmamalıyız ki kadınların hayatın her alanında aktif ve eşit katılımını sağlamak insani, sosyal, demokratik ve ekonomik gelişmişliğin başlıca ölçütüdür. Dünyanın içinden geçtiği tüm dönüşümlerin eşiğinde, eşitlikçi bir anlayışı hayata geçirmek ve bu anlayışı her koşulda kalıcı kılmak öncelikli olmalıdır." 

Levent CANDAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER