Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Sakarya’da

Sakarya Büyükşehir Belediyesince Erenler ilçesindeki bir otelde düzenlenen "Türkiye'nin Yeni Dönemde Dış Politika Vizyonu" konulu konferansa katılan Çavuşoğlu, herkesin göç konusuna bakışının farklı olduğunu ama Türkiye'nin sadece bakışının değil, politikalarının dünya tarafından örnek alındığını belirtti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Sakarya’da

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin Türkiye için yeni hamlelerin başlangıcı olduğunu ancak bu süreçte sadece Türkiye'de değil, bölgede, coğrafyada ve tüm dünyada geçiş dönemi yaşandığını dile getirdi.
HABER-ASLI ÇAM

Çavuşoğlu, eskiden iki kutuplu soğuk savaş dönemi olduğunu anımsatarak, şunları söyledi:
"Silahlanma konusunda tırmanma olurdu, sonra iki taraf anlaşırdı, biraz yumuşama biraz gerginlik böyle giderdi ama doğu blokunun yıkılmasıyla çok taraflı bir dünya nasıl oluşur bu gayretleri de gördük. Bugün ise yeni arayışlar var. Bir taraftan yine çok taraflılığı ön plana çıkarmaya çalışan dünya var, diğer taraftan tek taraflılık, tek bir merkez güç ve tek başına alınan kararların uygulanması için dayatma, arkasından ekonomik, ticaret savaşları gibi bir olgu var. Ama bugünün sorunlarına ya da önümüze çıkan fırsatlara baktığımız zaman bunlar tek başına bir ülkenin altından kalkamayacağı kadar büyüktür ve önemlidir."
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, zor zamanlarda akıllı, sabırlı ve ilkeli durulması durumunda neticesinin alınacağını dile getirerek, öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olayında Türkiye'nin sabırlı, ilkeli ve şeffaf davrandığını vurguladı.
Tüm dünyanın, Türkiye'nin bu tutumunu gördüğünü ifade eden Çavuşoğlu, "Ama biz başkalarına yaranmak için yapmıyoruz. Ortada bir sorun var, bu sorunun çözülmesi lazım. Bir can var, insan var, gazeteci olması da önemli ama her şeyden önce bir insan. Viyana Sözleşmesi'ne göre o konsolosluk binası Suudi Arabistan toprağıdır, doğrudur ama Türkiye sınırlarında olmuştur ve soruşturmada Türk kanunları geçerlidir. Bu işi çözmemiz lazım. Attığımız adımlar, ilkeli tutumlar ve stratejilerimiz sayesinde yavaş yavaş o da ortaya çıkacak." şeklinde konuştu.

Aslı ÇAM

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER