Duygu Asena Doodle oldu!

Şu anda Google’ın ana sayfasını ziyaret eden kullanıcılar Asena için hazırlanan Doodle ile karşılaşıyorlar. 

Duygu Asena Doodle oldu!

Önemli günlerde kullandığı özel tasarımları ile ana sayfasını renklendirmenin yanı sıra kullanıcılara bu günleri hatırlatan ve bilgi veren Google, Türkiye’de kadın hareketinin öncülerinden kabul edilen Duygu Asena‘yı unutmadı.

Şu anda Google’ın ana sayfasını ziyaret eden kullanıcılar Asena için hazırlanan Doodle ile karşılaşıyorlar. Doodle’a tıklayan kullanıcılar, Duygu Asena ile ilgili arama sonuçlarına yönlendiriliyor.

Duygu Asena kimdir?
Gazeteci ve yazar Asena, Atatürk’ün yaveri ve dönemin CHP milletvekili olan Ali Şevket Öndersev‘in torunu olarak 19 Nisan 1946 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Orta öğrenimini Kadıköy Özel Kız Koleji’nde tamamlamasının ardından İstanbul Üniversitesi Pedagoji bölümünde eğitim gördü.

İş hayatına pedagog olarak başladı ve Haseki Hastanesi Çocuk Kliniği ve İÜ Çocuklarevi’nde çalıştı. Çeşitli dergi ve gazetelerde gazeteci ve yönetici olarak bulundu. TRT-2 televizyon kanalında 1992 ve 1997 yılları arasında “Ondan Sonra” isimli bir program hazırlayıp sundu.

Kadının Adı Yok isimli ilk kitabı müstehcen bulunduğundan 1988’de yasaklandı. Uzun süren dava sonucunda tekrar yayımına izin verildi ve ardından aynı yıl yönetmen Atıf Yılmaz tarafından filme alındı. Yazıları ve kitaplarında değindiği temalar nedeniyle Asena feminist yazar olarak tanındı.

Asena beyin tümörü nedeniyle tedavi görmekte olduğu VKV Amerikan Hastanesi‘nde 30 Temmuz 2006 günü hayatını kaybetti.

Kocaali Haber

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2019, 16:25
SIRADAKİ HABER