Eğitimde bölgesel farklılıkların azaltılması çalıştayı

Eğitim Yöneticileri Uzmanları Derneği (EYUDER) tarafından Kocaeli’nde düzenlenen ‘Eğitimde Bölgesel Farklılıkların Azaltılması Marmara Çalıştayı’ öğretmenler, eğitim uzmanları, akademisyenlerden oluşan kalabalık bir topluluğun katılımıyla yapıldı.

Eğitimde bölgesel farklılıkların azaltılması çalıştayı

Çalıştaya Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş ve EYUDER Sakarya üyesi çok sayıda öğretmen de katıldı.
 
EYUDER Bölge Temsilcisi Rümeysa Şen’in Koordinatörlüğü, Safir Koleji ve Kocaeli Öğrenim Gençliğine Yardım Derneği KÖGYAR-DER’in işbirliği ile düzenlenen çalıştay ve seminere hafta sonu bölgemizi etkisi altına alan kar yağışına rağmen ilgi büyüktü.
 
Kocaeli Körfez ilçesindeki Safir Koleji Salonu’nda gerçekleşen çalıştaya; Sakarya, Kocaeli, Bursa, İstanbul, Bolu, Balıkesir, Tekirdağ ve Ankara illerinden 200’ün üzerinde öğretmen katılarak eğitim üzerine görüşlerini dile getirdiler.
 
Eğitimde bölgesel farklılıkların azaltılması, eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması amacıyla gerçekleştirilen çalıştay programı EYUDER Genel Başkanı Dr. Adem Çilek’in açılış konuşmasıyla başladı. Karlı bir kış gününde salonu dolduran öğretmenlerin heyecanla takip ettiği çalıştayın ilk bölümünde Prof. Dr. Ayhan Aydın’ın ‘Sahne Sanatı Olarak Öğretmenlik’ konulu semineri büyük ilgiyle takip edildi. Öğretmen, uzman, akademisyen ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden davetlilerin izlediği seminere Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş da davetli olarak katıldı.
 
İki bölümde gerçekleşen programın öğleden sonraki oturumunda öğretmenlerin 11 ayrı guruba ayrıldığı ve eğitimde bölgesel farklılıklar konulu görüşlerini aktardıkları çalıştay yapıldı. Sakarya EYUDER İl Temsilcisi ve EYUDER Yönetim Kurulu Üyesi Cemil Kurt’un Moderatörlüğünü üstlendiği seminer ve çalıştay programına Sakarya EYUDER üyeleri kalabalık bir grupla katılarak destek verdiler.
 
Çalıştay sonunda grup çalışmaları temalar halinde raporlanıp katılımcılarla paylaşıldı.  
 
Çalıştay sonrasında elde edilen raporlar, daha önce gerçekleşen 6 bölgenin raporlarıyla birleştirilerek, bölümlü kitap olarak hazırlanacak ve özet bir rapor halinde de Antalya’da yapılacak 11. Uluslararası Eğitim Yöneticileri ve Uzmanları Formunda paylaşılacak. Hafta sonu Kocaeli’nde 7.si yapılan çalıştayın bu konudaki final çalışma olduğu ve sonuçlarının çok önem taşıdığı belirtildi.
 
Eğitimde Bölgesel Farklılıkların Azaltılması konulu çalıştay ile Marmara Bölgesindeki eğitim ile diğer bölgelerin karşılaştırılmasının da bu şekilde ortaya çıkacağı dile getirildi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da önem verilen çalıştay sonuçlarının, sistemde yaşanan bölgesel farklılıkları da ortaya koyacağını ve bundan sonraki uygulamalara da rehber olacağı ifade edildi.
 
 

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER