Hekim ihtiyacı devam ediyor

Kocaali İlçe Hastanesi’nde hizmet veren polikliniklerin hekim eksikliğinden dolayı yapılan düzenleme kapsamında Karasu Devlet Hastanesi’ne alınmasının ardından, uzman hekim ve pratisyen hekim açığının giderilmesi için çalışmalar devam ediyor.

Hekim ihtiyacı devam ediyor
Ak Parti Kocaali İlçe Başkanı Basri Burak Ak çalışmanın titizlikle takip edildiğini söylerken Başhekim Okan Orçun Aybars ise Acil Hekimi ihtiyacının karşılanması halinde sistemin eski haline dönebileceğini belirtti.

Çalışmayı takip ediyoruz
İl genelinde yaşanan uzman hekim sıkıntısının giderilmesi için, ilçe hastanelerinde yapılan düzenleme gereği polikliniklerin Karasu Devlet Hastanesi’ne alınmasının ardından Kocaali’de hizmet veren polikliniklerin yeniden açılabilmesi için çalışmalar müsteşarlık nezdinde devam ediyor. Konu ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz Ak Parti Kocaali İlçe Başkanı Basri Burak Ak, Kocaali İlçe Hastanesi’nde yaşanan hekim eksiğinin giderilmesi için yapılan girişimlerin milletvekilleri ve il başkanlığı tarafından takip edildiğini ifade etti.

Kocaali İlçe Hastanesi’nde 4 uzman hekim ve en az iki pratisyen hekim ihtiyacı olduğunu belirten Burak Ak, “Biz ilçemizin Sakarya genelinde yapılan düzenlemeden nasıl etkilendiğini, vatandaşımızın bu konudaki haklı tepkisini, il başkanlığımız, milletvekilimiz aracılığı ile Sağlık Bakanlığı Müsteşarlığı’na kadar taşıdık. Ayrıca Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Ayşenur İslam’da konuyu yakından takip ediyor. Önümüzdeki günlerde yapılacak olan hekim atamalarının ardından sorunun büyük oranda çözüleceğini tahmin ediyoruz” dedi.

15 hastane 40 hekim
Konu ile ilgili görüştüğümüz Kocaali İlçe Hastanesi Baş Hekimi Okan Orçun Aybars ise Kocaali’de şu an için en büyük eksiğin Acil Hekimi eksikliği olduğunu belirtti. Yaz sezonu, fındık sezonu olması ve nüfusun aşırı yükselmesi nedeni ile Kocaali’de acil sağlık hizmeti konusunda sıkıntı yaşandığını belirten Aybars “Uzman hekim ihtiyacımız zaten belli. Bu konu ile ilgili girişimler yapıldı ve önümüzdeki dönem hekim atamalarında sıkıntının giderilebileceğini tahmin ediyoruz.

Ancak şu an için en büyük ihtiyacımız acil hekimi. Sakarya genelinde 15 ilçe hastanesi için toplam 40 acil hekim bulunuyor. Bu çok büyük bir sorun. Eğer önümüzdeki atama döneminde bu sayı 65-70 hekim düzeyine ulaşırsa ilçe hastanemizin acil hekim sorunu çözülmüş olur. Bize elimizdeki imkanlar dahilinde yeniden poliklinik hizmeti vermeye başlayabiliriz. Bu arada Kocaali’nin Karasu ve il merkezine, diğer illere göre daha yakın olması da Kocaali’yi zorunlu atama olan ilçeler sınıfından çıkarıyor” şeklinde konuştu.

Erman CİNASOĞLU

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2014, 19:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER