Hendek’te deprem eylem planı 

Uluslararası Deprem Sempozyumuna katılan Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, Hendek’in depreme hazır bir şehir olacağını ifade ederek...

Hendek’te deprem eylem planı 

“Kademeli seferlik kapsamında toplu konut hamlesi, yerinde kentsel dönüşüm ve mevcut yapı stoklarının güçlendirilmesi için çalışmalara başlıyoruz. Ayrıca mahallelerimizde periyodik olarak bilinçlendirmeler yapılacak” dedi
 
300 AKADEMİSYEN
Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) ev sahipliğinde düzenlenen 6. Uluslararası Deprem Sempozyumuna katıldı.  Kocaeli Valiliği öncülüğünde üniversiteler, AFAD, MARKA ve belediyeler ortaklığıyla gerçekleştirilen sempozyumda 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi ve 12 Kasım 1999 Düzce depremlerinin, Türkiye tarihinde önemli yere sahip olduğunu belirtildi. 300’e yakın akademisyenin sunum yapacağı sempozyumun açılışına katılan Başkan Turgut Babaoğlu, depremin hafızalarımızda çok acı anılar bıraktığını ifade etti. 
 
SADECE 17 AĞUSTOS DEĞİL 
Başkan Babaoğlu, “Deprem gerçeğine karşı bilimsel verileri en iyi şekilde kullanarak şehrimizi sağlam hale getirmek zorundayız. Depreme hazırlık noktasında güvenli bir şehir inşa edeceğiz. Deprem gerçeğiyle yaşamayı öğrenmek zorundayız. Ve şunu çok iyi biliyoruz. Depremi sadece 17 Ağustos’ta değil 365 gün hafızamızda diri tutacağız. Acıları en aza indirmek hepimizin elinde” dedi. Başkan Babaoğlu, sempozyumda elde edilen verileri ve bilgileri çok değerli bulduklarını söyledi. 
 
AŞAMALI EYLEM PLANI 
Başkan Babaoğlu, “Hendek olarak depreme hazırlık noktasında eylem planlarımızı adım adım devreye sokacağız. İlk etapta güvenli şehircilik adına toplu konut hamlesi başlatıyoruz. Ardından hiç kimseyi mağdur etmeden yerinde kentsel dönüşümün startını veriyoruz. Daha sonra ise yapı stoklarının güçlendirilmesi için bölgesel tek tip proje destekleri vereceğiz. Yine hazırlık kapsamında afet toplanma merkezleri, afet müdahale istasyonları ve bilinçlendirme eğitimleri başlayacak” diye konuştu. 
 
AKIL VE BİLİM 
Hendek’te olası bir depremde can ve mal kayıplarını en aza indirmek için gereken çalışmaların yapılacağını söyleyen Başkan Babaoğlu, “Deprem bir doğa olayıdır. Yaşadığımız acılardan ders alarak, aklın ve bilimin ışığında, yaşadığımız acı tecrübeleri göz önünde bulundurarak plan dahilinde yol alacağız” ifadelerini kullandı.
 

Hendek Belediyesi Basın Servisi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER