İl başkanı Sağlam’dan Cumhuriyet mesajı 

Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle yayımladığı mesajında, Atatürk’ün Lozan Antlaşması'na "Türkiye’de Müslüman olan herkes Türk Milleti'dir.

İl başkanı Sağlam’dan Cumhuriyet mesajı 

Azınlıklar, ancak gayrimüslimlerdir" gerçeğini kazıdığına dikkat çeken Bağımsız Türkiye Partisi Sakarya İl Başkanı Mehmet Sağlam, “Türkiye Cumhuriyeti birlik ve bütünlük içinde böyle bir ‘Türk Milleti’ esası üzerine bina ve ilan edilmiştir” dedi

Bağımsız Türkiye Partisi Sakarya İl Başkanı Mehmet Sağlam, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle yazılı bir mesaj yayımladı.
Milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutlayan İl Başkanı Sağlam, mesajında şunları kaydetti: "Türkiye Cumhuriyeti Devletinin 98. kuruluş yıldönümünü idrak ediyoruz. Aziz vatanımızı işgal edenlere karşı milletimizle yekvücut halinde çetin bir milli mücadele vererek Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 98 yıl önce bugün 29 Ekim 1923'te Cumhuriyeti ilan etmiş; böylece 'Hâkimiyet Kayıtsız Şartsız Milletindir' düsturu hayata geçirilmiştir. Bu bağlamda Cumhuriyet, halkın iradesinin Meclis'e yansıdığı, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu rejimin adıdır. Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetçiliği şöyle tarif eder: 'Demokrasinin tam anlamı ile ideali, milletin tümünün aynı zamanda idare eden durumunda bulunması; hiç olmazsa devletin son iradesini yalnız milletin ifade etmesidir.'

Milli birlik Cumhuriyetle sağlanmıştır
Gazi, Lozan Antlaşması'na "Misak-ı Milli sınırları içinde yaşayan Kürt, Türk, Laz, Çerkez kim olursa olsun Müslüman olan herkes Türk Milleti'dir. Azınlıklar, ancak gayrimüslimlerdir" gerçeğini kazımış; Türkiye Cumhuriyeti'ni birlik ve bütünlük içinde böyle bir 'Türk Milleti' esası üzerine bina ve ilan etmiştir. Henüz savaş devam ederken 1920'de Millet Meclisi'ni açan Gazi, her yetkiyi milletten almıştır. Bu durum Gazi'nin millet iradesine dayanmayan hiçbir gücü tanımadığını göstermektedir. Cumhuriyet idaresinde hiç kimse ayrıcalıklı ve imtiyazlı değildir. 82 milyonun tamamı devletin, vatanın ve Cumhuriyet'in öz be öz sahibidir, Türk Milleti'dir. Atatürk'ün inşa ettiği bu kimlik, hamurunu Hacı Bektaş-ı Veli'nin Ehl-i Beyt nefesi ve İslam mayası ile yoğurduğu Anadolu ve Balkanlar'da yaşayan halkların medeniyet kimliğidir.

Milli mücadele ruhuna ihtiyaç var
98 yıl önce büyük fedakârlıklarla kurulan Cumhuriyetimizin bayramını kutladığımız bu günde, devlet ve millet olarak içte ve dışta yaşadığımız gelişmeleri bu gerçekler perspektifinden okumamız ve idrak etmemiz, varlığımız ve geleceğimiz adına şarttır. Milli mücadele döneminde milletçe ortaya koyduğumuz birlik ve beraberlik ruhunu, bugün de milletçe ortaya koymalıyız. Zira ülkemiz içte ve dışta çok ağır tehditlerle yüzleşmektedir. Bugün de bu badirelere karşı dimdik ayakta kalabilmek için devlet ve milletçe, inanç ve birlik mayamız olan Ehl-i Beyt imanında ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk sevgisinde kenetlenmekten başka çaremiz yoktur. Milleti ile bir ve beraber olacak devletimizin, yine milletinden alacağı güçle her meseleyi çözeceğine inancımız tamdır. Bu milli birlik, bugün 4 milyardan fazla insanın yaşadığı 150 ülkede formülleri hayata geçirilen Milli Ekonomi Modeli'miz ile kazandırılacak ekonomik güç ile taçlandırıldığı takdirde Türkiye, Atatürk döneminde olduğu gibi tam bağımsız ve lider ülke günlerine hızla dönecektir. 'Bağımsızlık benim karakterimdir' diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bizlere emanet ettiği Cumhuriyetimizin 98. Yıldönümü tekrar kutlu olsun. Bu umut ve azimle, Yüce Türk milletinin Cumhuriyet Bayramı'nı kutlar, huzur ve esenlik dilerim."

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER