İlimizde İmar Barışına Dair Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

Vali İrfan Balkanlıoğlu, kamuoyunda "İmar Barışı" olarak bilinen "Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar” başlıklı düzenleme hakkında gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına katıldı.

İlimizde İmar Barışına Dair Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

Valilik Toplantı Salonundaki programa Vali Balkanlıoğlu’nun yanı sıra; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Fatma Varank, Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Uğur Korkmaz, müdürlük yöneticileri ile kamu kurum-kuruluşlarında imar barışıyla ilgili görevlendirilen yetkililer ve personeller katıldı. kocaali

13 milyon konutun imar ve iskan sorununu çözmesi düşünülen 'Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar' başlıklı tebliğin 6 Haziran tarihi itibariyle Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini ifade eden Müsteşar Yardımcısı Varank, özellikle uygulayıcıların daha sağlıklı bilgilere sahip olmaları için bir arada olduklarını ifade etti

İmar Barışı ile milletimize güzel bir hizmet ve fırsat sunulduğunu belirten Vali Balkanlıoğlu, “Ayrıntıları çok iyi bilmeden, sadece basından takip edilen ve magazinsel olan bilgiler sağlıklı olmuyor, nereye, nasıl müracaat edileceği konusunda insanların bilgi sahibi olması için böyle bir toplantı gerçekleştiriliyor. Malumunuz Türkiye birçok alanda gelişmeleri yerinden takip eden işleyiş için büyük çaba gösteriyor. Özellikle bu imar sorunu bilindiği üzere bugünlerin değil, uzun yılların getirdiği kanayan bir yara gibi duruyordu. Şimdi bu sorunun çözümü için devletimiz böyle bir karar almış.
Dünyanın bütün gelişmiş ülkelerinde hiç kimse kendisine ait olmayan bir yere bina yapmaya cesaret etmez ve düşünmez. Dahası tapusu başkasının mülkiyetinde olan bir yerde imara aykırı konut yapmaları mümkün değil. Ayrıca bu ülkeler vatandaşın 50-100 yıllık gelişme perspektifine göre arsa düzenleyip, doğalgaz, kanalizasyon, elektrik, su gibi altyapıları önceden hazırlıyorlar. Bizim buralarda şehirlere anormal derecede göç hareketliliği olduğundan insanların nerede, nasıl kalacağı sorun oluyor.

Mesela İstanbul/Bağcılar Kaymakamlığım döneminde, ilçenin hemen hemen tamamının imarsız, ruhsatsız binalardan ibaret olduğunu gördüm. Hiçbir esasa dayanmadan başkasının tarlasına kafasına göre yerleşip yol payı bırakılmış, yerine göre parselleri satılmış durumlarla da karşılaştık.
Bakanlık bir an önce bu durumda olanların müracaat etmesini istiyor, bizler de mal varlığını araştırıyoruz. Tabi sosyal bir yara olan bu durumun çözümü için, hepsini yıkıp yerine birebir yeniden yapmak lazım, ancak bu sefer de o insanlar mağdur edilmiş oluyor. Devletimizin de bu saatten sonra bu işe el atmaması düşünülemezdi. Umarız bundan sonra kaçak ve imara aykırı yapılaşmalara kimse izin vermez. Aslında bu durumun acılarını en çok çeken yerlerden birisi de ilimiz. Sakarya ve civarı geçmişte plansız, projesiz, mevzuata aykırı yapıların acısını 17 Ağustos depreminde fazlasıyla yaşadı. İnsanlar maalesef hatalarını hayatları ile ödediler.

Afyon Valiliği yaptığım dönemde Deprem Dede olarak anılan rahmetli Ahmet Mete Işıkara’yı konferansa çağırmıştık, ‘İnsanları deprem değil, bina öldürür’ demişti. İnşallah bundan sonrasını bir milat kabul ederek, çok daha sağlam yapılarda, riski en aza indirerek yaşarız.
Vatandaşlarımızın imar barışından istifade etmesi için bilgi sahibi olması gerekiyor. Bizdeki en büyük problem ilim sahibi olmadan fikir sahibi olmamız. Yani hiçbir şey bilmediğimiz halde, farklı mecralardan duyduğumuz bilgilerle yarım yamalak yönlendirilmemizdir. Bakanlığımızın değerli Müsteşarı da bu konuda bizleri ve bu işin uygulayıcıları, görevlileri ile sorumluları olan sizleri bu mevzuatın içeriği hakkında bilgilendirecekler. Bu bilgilerden istifade ederek ülkemizde ve ilimizde bundan sonra beyaz bir sayfa açıp geleceğe daha güvenle bakabiliriz” dedi.
Konuşmaların ardından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü görevlileri katılımcıların başvuru süreci ve imar barışı uygulamasına yönelik sorularını cevaplarken, imar barışının amacı, kapsamı, yasanın getirdiği avantajlar, uygulama usulleri gibi konularda sunum da yapıldı.
Toplantıda yetkililer ayrıca, yaklaşık 13 milyon konutun imar ve iskân sorununa çözüm olacak Yapı Kayıt Belgesi için müracaatların 31 Ekim 2018 tarihine kadar e-devlet üzerinden yapılabileceğini ve bu konudaki tüm sorular için 181 çağrı hattının aranabileceğini belirttiler.

Sakarya Valiliği Basın Şube

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER