İnşaat Sektörü Zor Durumda

2017 yılına kadar gerek konut üretiminde gerekse satışlarda iyi durumda gözüken konut ve inşaat sektörü, 2018 yılı içerisinde negatif veriler ortaya koydu.

İnşaat Sektörü Zor Durumda

Yükselen enflasyon ve onu dengelemek amacıyla Merkez Bankasının faiz oranlarında yaptığı yukarı yönlü değişiklikler, konut ve inşaat sektörlerini oldukça etkiledi.

Faizlerin artmasıyla beraber vatandaşın konut kredisi alımının zora girmesi ve eldeki parayı mevduata yatırmanın getirisinin daha fazla olması konut ve inşaat sektörünün gerilemesine yol açtı.

Döviz ile ham madde ithal eden veya döviz ile piyasaya borçlanan inşaat şirketleri, döviz kurlarındaki artış ve enflasyon oranlarında yaşanan sıçrayış sebebiyle istihdamı azaltmaya yöneliyorlar.

Türkiye’deki toplam konut satışı bir önceki yıla göre yüzde 2.4 azalış göstererek, yaklaşık 1.38 milyon olarak gerçekleşirken, konut satışları 2019 yılının ilk iki ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre tam yüzde 21’lik bir düşüş yaşadı.

Karasu  Yeşil İnşaat Emlak Yönetim Kurulu başkanı Harun Yeşil, banka faizlerinin yüksek olması sebebiyle vatandaşlar konut alamıyorlar. İlçemizde bazı bankalarda iş yapamadığı için kapandı. 

Yeşil, Döviz ile ham madde ithal eden veya döviz ile piyasaya borçlanan inşaat şirketleri, döviz kurlarındaki artış ve enflasyon oranlarında yaşanan sıçrayış sebebiyle istihdamı azaltmaya yöneliyorlar.

TÜİK’in yayımlamış olduğu istihdam verilerine göre, özellikle 2012 ile 2017 yılları arasında her yıl artış göstererek devam eden inşaat sektörü istihdamı, 2018 yılında bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 21.5 azaldı.

Karasu ilçesinde  bulunan 96 tane kayıtlı müteahhittin yarısı şu anda inşaat faaliyetleri göstermiyor. 

Kredilerin yüksek olması işlerin durmasına sebep oluyor. Konut kredileri yüksek olduğu için vatandaşlarında maaşları düşüklüğü sebebiyle bir çok vatandaşa kredi çıkmıyor. Karasu İlçesinde inşaat sektörü geçen yıla nazaran yüzde elli düştü ve satışlar durdu ifadesini kullandı.

Harun Yeşil, konut alacak vatandaşlar için bir ödeme planı hazırlayarak sıfır faizli senetle 48 ay olarak konut satışları nı başlattığı da söyledi.

Nisanur KARAÇAY

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER