İstihdamda Büyüme Devam ediyor

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Vali İrfan BALKANLIOĞLU başkanlığında,  Türkiye İş Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Bekir AKTÜRK, Daire Başkanı Aydın ALABAŞ ve kurul üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

İstihdamda Büyüme Devam ediyor

İlin istihdam ve mesleki eğitim politikalarının oluşturulması amacıyla yılda 4 defa ve 3'er aylık sürelerle toplanan Kurulun 2018 yılı 1. olağan Ocak ayı toplantısında İlin istihdam verileri değerlendirildi.

SAKARYA’DA 21.595 KİŞİ İŞKUR VASITASI İLE İŞ SAHİBİ OLDU.
Toplantıda yapılan değerlendirmede, Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne işverenler tarafından 2017 yılında 44.497 kişilik açık işgücü talebinde bulunulduğu, yine aynı yıl içerisinde 21.595 kişinin de işe yerleştirilmiş olduğu belirtildi. İşe yerleştirilenlerin sayısında geçen yıla göre gerçekleşen % 19,5 artışın memnuniyet verici olduğu ifade edildi. kocaali

Ayrıca, kadın istihdamının desteklendiği, 2017 yılında işe yerleştirilen kadınların sayısının da 7.165 olduğu ve bununda bir önceki yıla oranla % 32 artış anlamına geldiği belirtildi. Bunun yanında, aynı dönemde 9.608 gencin işe yerleştirildiği, işe yerleşen genç sayısında da geçen yıla göre % 32,7 artış kaydedildiği vurgulandı. 

AKTİF İŞGÜCÜ PROGRAMLARINA İLGİ BÜYÜYOR.
Aktif işgücü programları, iş arayanların istihdam edilebilirliklerini artırmada önemli faaliyet olmaya devam ediyor. İŞKUR' un aktif işgücü programları arasında meslek kursları, girişimcilik eğitimleri, işbaşı eğitim programları ve Toplum Yararına Programlar yer almaktadır. Söz konusu programlardan 2017 yılında toplam 11.976 kişi faydalandı. Mesleki niteliklerini geliştirmek isteyen 3.354 kişide mesleki eğitim kurslarından yararlandı. Düzenlenen kurs ve programlar için 37.066.591.- TL ödenek kullanıldı. 

İŞKUR DESTEKLERİ ARTIYOR.
İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Bekir AKTÜRK, İşbaşı Eğitim Programı katılımcılarına verilen günlük ücretin 61,65 TL’ye çıkarıldığını ve bunun aylık bazda asgari ücret olan 1.603.-TL’ye karşılık geldiğini belirterek daha fazla işverenin ve iş arayanın bu programlardan yararlanması çağrısında bulundu. Diğer taraftan, İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Bekir AKTÜRK 3 ay süreli olan İşbaşı Eğitim programlarının, imalat ve bilişim sektöründeki mesleklerde 6 ay’a çıkarıldığının müjdesini verdi.

İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ HEDEFİNE ULAŞILDI.
Sakarya Valisi İrfan BALKANLIOĞLU, 2017 yılında Çalışma Hayatında Milli Seferlik kapsamında istihdam teşvikleriyle, sigortalı sayılarımızda büyük artışlar yaşanmış ve seferberlik hedefi gerçekleştirilmiştir. Bu yılda işverenlere yönelik desteklerin artarak devam edeceğini, yeni yatırımlar ve kapasite artışları nedeniyle istihdamın geçen yıla oranla daha fazla artmasını beklediklerini ifade etti. 

YENİ KURS VE PROGRAMLAR AÇILIYOR
Toplantı sonunda, istidamın desteklenmesi ve artırılması amacıyla, 2018 yılı içerisinde 1.750 kişilik Girişimcilik Eğitimi olmak üzere 10.625 kişiye yönelik meslek kursu ve işbaşı eğitim programı düzenlenmesi kararlaştırıldı.          Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.

Sakarya Valiliği Basın Şube

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER