Kazak halkının üç ulu çınarı SUBÜ'de anıldı

Kazak halkının üç ulu çınarı Saken Seyfullin, İlyas Jansügirov ve Beyimbet Maylin Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nde (SUBÜ) düzenlenen program ile anıldı. 

Kazak halkının üç ulu çınarı SUBÜ'de anıldı

Kazak halkının üç ulu çınarı “Üç Arıs” anma programı Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) ev sahipliğinde düzenlendi. SUBÜ Kazakistan Öğrenci Topluluğu tarafından TÜRKSOY, Türk Dil Kurumu, Kazakistan'ın Ankara Büyükelçiliği ve SASKİ Genel Müdürlüğü'nün katkılarıyla gerçekleştirilen etkinliğe SUBÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Naci Çağlar ve Prof. Dr. Ali Fuat Boz, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Bilal Çakıcı, SASKİ Genel Müdürü İlyas Demirci ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı. 


“Öğrencilerimizi Misafirlerimiz ve Elçilerimiz Olarak Görüyoruz”
Programın gerçekleşmesinde katkı verenlere teşekkür ederek konuşmasına başlayan SUBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Naci Çağlar,  “Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi 2018 yılı Mayıs ayında Sakarya Üniversitesi’nden bölünerek kurulan bir üniversite.  Her ne kadar yeni üniversite olsa da köklü bir geleneğe sahip. Ulusal düzeyde birçok başarıya imza atmış bir üniversiteyiz. Örneğin YÖK üstün başarı ödülünü Sayın Cumhurbaşkanımızın elinden alarak çok büyük bir işe imza atmış olduk. Yurtdışında 32, toplamda 70 üniversiteyle protokollerimiz var. Yurtdışından gelen öğrencilerimiz için dil eğitimi merkezi SADEM’i açtık. SADEM’de Türkçe’nin yanı sıra Arapça, Çince ve Rusça dillerini de öğretmeyi planlıyoruz. Üniversitemize Kazakistan’dan gelen 20 tane öğrenci var.  Toplamda da 1000 civarında uluslararası öğrenciye sahibiz.  Yabancı öğrencilerimizi buraya geldiklerinde misafir olarak görüyoruz. Kendi ülkelerinde döndüklerinde bizleri, ülkemizi ve üniversitemizi gönüllerinde ekili olarak görüyoruz” dedi. 


“Türk Dünyası Bir Bedenin Uzuvları Gibi” 
TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Bilal Çakıcı, Türk dünyasının bir bedenin uzuvları gibi olduğunu belirttiği konuşmasında “Bu büyük bedenin sağlığı ilelebet daim olsun, hiç bozulmasın. Kazakistan’ın Ankara büyükelçiliği, TDK ve Sakarya Uygulamalı Bilimler iş birliğinde bugün burada kazak halkının üç ulu çınarının 125’inci doğum yıl dönümünü sizlerle birlikte yâd edeceğiz. Bu vesile ile bu özel günde yanımızda olduğunuz ve bizleri yalnız bırakmadığınız için çok teşekkür ediyoruz. Kazak tarihine emsalsiz fedakârlıkları ile damgasını vuran üç ulu çınar Saken Seyfullin, İlyas Jansügirov ve Beyimbet Maylin’ ile ilgili konuşmacılarımız bizleri bilgilendirecek. Onları saygı ve şükran ile anıyoruz” diye konuştu. 


“Türkün Ayak İzlerinin Olduğu Her Yer Kültür Coğrafyamızdır”
Programda konuşan SASKİ Genel Müdürü Dr. İlyas Demirci kardeş coğrafyamızdan gelen öğrencilerimizi ülkemizdeki misafirler olarak gördüğünü belirterek, “Öğrencilerimizi birer büyükelçi olarak görmek istiyoruz. Ben onlara bu gözle bakıyorum. Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı kuruluşundan bu yana çok büyük kültürel faaliyetlere imza atmakta. TÜRKSOY Türk kültür ve sanatları ortak yönetimi adı altında kurulmuş bir teşkilat. Daha sonra 14 Türki cumhuriyetin kültür bakanlarından müteşekkir bir zirve kararıyla uluslararası Türk kültürü teşkilatına dönüşmüş ve hizmetlerini Paris’e, Londra’ya götürmüş önemli bir kültür bayrağımız. Türkün ayak izlerinin olduğu her yer bizim kültür coğrafyamızdır. Bugün 3 edip şahsiyetin hatıraları anlatılacak. Bize de geleceğe kılavuz olacak çizgileri bırakmak üzere siz genç kardeşlerimizin zihinlerine bir mühür koyacak. Bu azim ve kararlılıkla inşallah gelecekte Türk kültür birliği oluşacak.  Birliğimiz dirliğimiz ve varlığımızla dünya siyasetinde yeniden tarih sahnesine çıkacağız” ifadelerini kullandı.  
Açılış konuşmalarını ardından Kazakistan’ın üç ulu çınarı Saken Seyfullin, İlyas Jansügirov ve Beyimbet Maylin’in hayatları ve eserleri ile ilgili panele geçildi. Etkinlik katılımcılara plaket ve hediye takdiminin ardından günün anısına çekilen hatıra fotoğrafıyla sona erdi.


 

SUBÜ Basın Servisi

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2020, 17:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER