Kazı Çalışmalarında Bir Hamam ve Birde Sarnıç Bulundu

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ne giren Sakarya'nın Serdivan ilçesindeki Justinianus Köprüsü'nde restorasyon projesi kapsamında kazı çalışmaları başladı.

Kazı Çalışmalarında Bir Hamam ve Birde Sarnıç Bulundu

Kazı çalışması sırasında, üzerinde haç işareti işlemesi olan sütun başlığı bulundu. Sütun başlığı incelenmek üzere Sakarya Müzesi'ne götürüldü. Kazılarda bir sarnıç ve birde hamam bulundu. kocaali

Haber-Aslı ÇAM

Sakarya Müze Müdürü Mürşit Yazıcı, Sakarya müze müdürlüğü olarak bir kazı çalışmaları gerçekleştirmekteyiz. Bu köprü doğuroma imparatorluğu Juntinianus tarafından 552-558 yılları arasında yapıldığı tarihi kaynaklarda belirtilmektedir. Köprünün batı ucundan bir tak, doğu ucunda ise absitli yapı ve doğu ucuna yakın yerde de  müştemilat yapılar dediğimiz bir sarnıç yapısı bilinmekteydi. Daha evvel yapılan çalışmalarda burada sarnıcın olduğu tespit edilmişti. Bizde bu müştemilat yapıların ne amaçla yapıldığını incelemek amacıyla kazı çalışmalarına başladık. Bu alanda bu sarnıcı açığa çıkardık ve devamında da bir hamam yapısının olduğunu tespit ettik. Üzeri kapalı olan yerde hamam yapısı. Bunun devamında da başka yapıların olduğu kanaatindeyiz. Yapılan kazı çalışmaları sonucunda bunlar açığa çıkarılacaktır ve belgelenecektir. Öncelikle kazı çalışmaları sonucunda buluntular ışığında  röleve çalışmaları başlayacaktır.

Türkiye'de ayakta duran en eski yapıtlardan biri olan Justinianus Köprüsü, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Serdivan Belediyesi'nin birlikte yaptığı başvuru sonrası UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ne girdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü, tarihi köprünün kültür turizmine kazandırılması için 29 milyon TL'ye mal olacak restorasyon projesi hazırladı 23 yıl önce onarılarak trafiğe kapatılan köprü, 900 gün sürecek proje sonunda 'Arkeopark' haline getirilecek. Etrafı ışıklandırılacak yapının üzerinde vatandaşların vakit geçirebilmesi için sosyal alanlarla bilgi ve tanıtım alanları oluşturulacak.
Justinianus Köprüsü üzerindeki restorasyon, kazı çalışmasıyla başladı. Bakanlık tarafından görevlendirilen arkeologlar gözetiminde köprünün altında, çevresinde ve doğu ucundaki 11 metre yükseklikteki apsisin çevresinde başlatılan kazı, tarihe ışık tutacak. Bu kazılar sonucunda, altından herhangi bir akarsu geçmeyen köprünün yüzlerce yıl önce ne amaçla yapıldığı sorusu cevap bulacak.
Kazı çalışmaları 1 arkeolog , 1 Sanat Tarihası ve 20 kişilik ekiple devam ediyor.

Aslı ÇAM

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER