Keleş: CHP, 7. duruşmaya da tam katılım sağlayacak

CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, Sakarya'nın Hendek ilçesindeki Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nda, 3 Temmuz 2020 tarihinde meydana gelen ve 7 işçinin yaşamını yitirdiği patlamayla ilgili davanın 7. Duruşmasına CHP’den milletvekilleri ve avukatların katılacağını söyledi.

Keleş: CHP, 7. duruşmaya da tam katılım sağlayacak

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, Sakarya’nın Hendek ilçesinde bulunan havai fişek fabrikasına meydana gelen patlamayla ilgili devam eden davanın 7. duruşmasına CHP olarak yoğun katılım olacağını belirterek, “3 Temmuz 2020 tarihinde, MÜSİAD Sakarya başkanı Yaşar Coşkun’a ait geçmişteki birçok benzer patlama sebebiyle SABIKALI olan Hendek’teki Büyük Coşkunlar Havai Fişek fabrikasında gerçekleşen patlamada yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet diliyoruz. Acılı ailelerimize sabır diliyoruz. CHP olarak yaşanan acı olayın peşini bırakmayacağız. Suçlular hak ettiği cezayı alana kadar gerek ailelerimize destek olacağız gerekse olayın gündemde kalmasını sağlayacağız” dedi.

-ACI OLAYIN SORUMLULARI AKLANMAYA ÇALIŞILDI; AİLELER YALNIZ BIRAKILDI-
Patlamanın kaza olmadığını belirten Başkan Keleş, şu şekilde konuştu; “Yaşanan acı olay bir kaza değildir. Bütün riskler aleni olarak ortadayken ve dahası gerek teknik / hukuki yetkililer gerekse de çalışanlar firma sahiplerini, yetkililerini defalarca uyarmışken bilerek önlem almayan, çalışanları daha fazla üretim için zorlayan firma sahipleri aklanmaya çalışılsa da bu suçtan en ağır cezayı almalılar. Aynı şirkete ait havai fişek fabrikalarında son 13 yıl içinde 7 büyük patlama gerçekleşti; hepsi açık ihmalle, göz göre göre meydana geldi. Patlamanın ardından Erdoğan, yaşamını yitiren işçilerin aileleri ya da yaralıları değil, fabrika sahibini aradı. Fabrika sahibi Yaşar Coşkun'un (şu anda tutuklu yargılanıyor) Sakarya Şube Başkanlığını yürüttüğü MÜSİAD, daha cenazelerin teşhisi bile yapılmadan, Coşkun için “moral yemeği” düzenledi. Patlamanın ardından bölgede CHP heyetinin yaptığı incelemeler ve daha sonrasında bilirkişi raporuna yansıyan tespitlere göre; patlamanın gerçekleştiği fabrikada, 50 metre mesafede olması gereken binalar arası mesafe, neredeyse yapışık nizamdı. 120 dakika yangına dayanması beklenen duvarlar, prefabrik benzeri bir yapıdaydı. Tasnif edilmesi gereken patlayıcılar birarada ve çok sayıda depolanmıştı. Doğru bir soğutma ve havalandırma sistemi yoktu, iş güvenliği yoktu, sendika yoktu. İlk patlamadan tam bir hafta sonra 9 Temmuz 2020 günü, havai fişek fabrikasındaki patlayıcıların imhası için gerçekleştirilen sevkiyat esnasında ikinci patlama meydana gelmiş; 3 asker şehit oldu, 1’i ağır 12 kişi yaralanmıştır. Patlama yine ihmaller zinciri sonucu; yerinde imha edilmesi gereken “güvenliksiz” patlayıcıların, koruyucu ambalaja konulmadan, uygun tasnifi yapılmadan, belediyeye ait düz bir kamyonetle, SRC 5/ADR belgesi bulunmayan bir sürücü tarafından imha edilmeye kalkılması nedeniyle oluştu” dedi.

-CHP OLARAK OLAYIN TAKİPÇİSİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ-
CHP milletvekilleri ve avukatların da duruşma öncesinde adliye önünde açıklama yapacağını ifade eden Başkan Keleş, “CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Gülizar Biçer Karaca başkanlığında Milletvekillerimiz Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Turan Aydoğan, Süleyman Girgin de davaya katılacak. Ayrıca partimiz avukatları davanın karar açıklanması beklenen 31 Ocak 2022 Pazartesi günü görülecek 7. Duruşma öncesinde Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Ferizli Kampüsü'nde saat 10.00’da açıklama yapacak. CHP olarak acı olayın ardından takibimizi sürdürüyoruz, ailelerimize desteğimizi sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER