Kocaali’de durum kontrol altında

Çeşitli ilçelerde çok sayıda kaçak işçinin yakalanmasının ardından, geçtiğimiz hafta içi il basınında yer alan bölgede çok sayıda yabancı işçi çalıştırıldığı iddialarına yönelik açıklama yapan Kocaali Ziraat Odası Başkanı Tamer Tunca “Kocaali’de böyle bir surum söz konusu değil.

Kocaali’de durum kontrol altında
Emniyet kuvvetlerimiz gerekeni yapıyor” dedi.

Dikkate alınmalı
Geçtiğimiz günlerde aralarında Kocaali’nin de bulunduğu bazı ilçelerde Suriye uyruklu yabancı işçilerin kaçak olarak fındık bahçelerinde çalıştırıldığı iddialarının yerel basında yer almasının ardından Kocaali Ziraat Odası Başkanlığı’ndan açıklama geldi. Kocaali’de durumun kontrol altında tutulduğuna vurgu yapan Başkan Tunca, kısa süre önce Gezici Tarım İşçileri Yönetmeliği gereğince Ziraat Odası Başkanlığınca alınan kararların mutlak suretle dikkate alınması gerektiğini söyledi. İş aracılık belgesi olmadan içi çalıştıran arabulucuya ve kanuna aykırı davranan bahçe sahiplerine ağız cezai yaptırımlar uygulandığını ifade eden Başkan Tamer Tunca “İşçilerimizin çoğu sürekli gelen ekipler, aksi bir durum cereyan ettiğinde ise jandarma ve emniyet ekiplerimiz gereken müdahaleyi yapıyorlar” dedi. 

Sürekli gelen işçiler
Başkan Tamer Tunca konuya ilişkin açıklamasında “Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde aralarında Kocaali’nin de bulunduğu bazı ilçelerde çok sayıda yabancı uyruklu kaçak işçi çalıştırıldığı iddiası gündeme geldi. Kocaali için şimdiye kadar geçen süreçte olumsuz bir durum meydana gelmediğini özellikle vurgulamak istiyorum. İlçemize doğu ve güneydoğudan gelen gezici tarım işçileri fındık üreticilerimizin her yıl davet ettiği işçilerden oluşuyor. Gelen ekiplerde değişen işçi sayısı gruptaki işçi sayısına oranla çok düşük seviyede. Dolayısı ile bölgemizi bilen insanlarımızı ve esnafımızı tanıyan işçileri ağırlıyoruz”

Üreticilerimiz dikkatli davranmalı
“Bunun yanı sıra bölgemizde ve çevre ilçelerde yabancı işçi çalıştırılmasına yönelik bazı girişimlerin olduğu biliniyor. Üreticilerimizin refahı ve herhangi bir olumsuz durum yaşanmaması için her türlü önlem alınmış durumda. Jandarma ve emniyet güçlerimiz bu konuda titizlikle çalışıyor. Sonuç itibari ile üreticilerimizi kısa bir süre önce açıkladığımız Gezici Tarım İşçileri Yönetmeliğince alınan komisyon kararlarını dikkate almalarını, işçiye yapılan ödemelerin komisyon kararlarına uygun olmasını, 15 yaş altı çocuk işçi çalıştırılmaması gibi maddelere hassasiyet göstermeleri konusunda uyarmak durumundayız” ifadelerine yer verdi.       

Erman CİNASOĞLU

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2014, 18:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER