Koronavi̇rüs nakli̇ye ve loji̇sti̇k sektörünü dünya çapında etki̇ledi̇

2020’nin başlangıcından bu yana salgın küresel olarak neredeyse her boyutta etki yaratırken, sınırlar kapılarının kapanmasıyla da birlikte ulaştırma ve lojistik endüstrisini etkilediği görüldü.

Koronavi̇rüs nakli̇ye ve loji̇sti̇k sektörünü dünya çapında etki̇ledi̇

Böylelikle Covid-19’un lojistik sektöründe brüt katma değerine yüzde 6,1’lik oranda azalmayla etki ettiği görüldü.
Medya takip kurumu Ajans Press, nakliye, lojistik, ulaşım ve havacılıkkeywordleri ile alakalı basına yansıyan haber adetlerini tek tek inceledi. Ajans Press dijital basın arşivinden derlediği bilgilere göre bu yıl nakliye ile alakalı basına 4 bin 407 haber yansıdığı tespit edilirken, lojistik ile alakalı 16 bin 172 ulaşım ile alakalı48 bin 363, havacılık ile ise 11 bin 269 haber çıktığı kaydedildi. Özellikle COVİD-19 ile birlikte seyahat yasaklarının başlamasının havacılık ve kara yolu taşımacılığa etki ettiği görüldü.

Ajans Press’in, Statista verilerinden elde ettiği bilgilere göre, Koronavirüs’ün ulaştırma ve lojistik endüstrisini de etkilediği görüldü. Böylelikle Covid-19’un lojistik sektöründe brüt katma değerine yüzde 6,1’lik oranda azalmayla etki ettiği görüldü. Bu bazı ülkelerde 0,9 düşüş ile görülürken, bir dönem salgının merkez üssü olan İtalya’da yüzde 18,1 düşüş yaşandığı saptandı. Küresel sevkiyatın ise 2019 yılına oranla 2020 yılında yüzde 7,5 oranında küçülmesi bekleniyor. Diğer bir etkilenen sektör ise havacılık olurken hava taşımacılığının hacminin küresel olarak yüzde 19 azaldığı belirlendi.

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER