“Mazlumların iki eli yakamızda olacak”

İnsan Hakları Günü’nde katıldığı panelde önemli mesajlar veren Baro Başkanı Abdurrahim Burak...

“Mazlumların iki eli yakamızda olacak”

 “İnsan hakları olgusu günümüzde hala temel problemlerden birisi olmaya devam ediyor. Dünyanın birçok yerinde bombalar patlamakta, sivil halk can vermekte, doğdukları toprakları terk etmeye zorlanmakta, kaçırılmakta, sorumlu olmadıkları çatışmaların bedelini en ağır şekilde ödemekte.

Bugün eğer konfor içerisinde yaşıyorsak ve dünyada bu çileler yaşanıyorsa tüm mazlumların iki eli yakamızda olacaktır. İnsan hakları siyasete alet edilemeyecek ve devletlerin kontrolüne bırakılamayacak bir meseledir. Bu nedenle Her birimize çok büyük görevler düşüyor” dedi.Sakarya Barosu Başkanı Av. Abdurrahim Burak, Sakarya Valiliği ile Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Hukuk Fakültesi’nin 10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla düzenlediği panele moderatör olarak katıldı.

SAÜ Hukuk Fakültesi Sabahattin Zaim Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen panele Baro Başkanı Burak’ın yanı sıra; Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Arifiye Kaymakamı Bekir Dınkırcı, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şafak Narbay, akademisyenler, STK temsilcileri ve çok sayıda öğrenci yer aldı.
 Panele konuşmacı olarak ise İstanbul Şehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Nihat Bulut ve SAÜ Hukuk Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Sezercan Bektaş katıldı.

“İnsan hakları hala en temel problemlerden birisi”
Panelde, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla önemli mesajlar veren Başkan Burak, günümüzde hala temel problemlerden birisinin insan hakları olgusu olduğunu kaydetti. Başkan Burak, “Magna Carta ile başlayan, İngiliz Yurttaş Hakları Bildirgesi ile güçlenen, 1789 Fransız ihtilaliyle anayasal bir hüviyet kazanan, 1948 yılında ise İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi ile uluslararası bir boyuta ulaşan insan hakları olgusu günümüzde hala temel problemlerden birisi olmaya devam ediyor.

Gazze'de, Kudüs'te, Yemen'de, Mısır'da, Suriye'de, Irak'ta, Doğu Guta'da, Arakan'da en temel insan haklarının ayaklar altına alındığını acı bir şekilde görüyoruz. Bu diyarlarda bombalar patlıyor, sivil halk can veriyor, insanlar doğdukları toprakları terk etmek zorunda kalıyor, kaçırılıyor ve sorumlu olmadıkları acıların bedelini en ağır şekilde ödüyorlar” ifadelerine yer verdi.

“Doğu Türkistan’da sistematik işkenceler yapılıyor”
Başkan Burak, “Dünyanın birçok yerinde zalimler yalnızca kendi emelleri doğrultusunda hak ihlallerini sürdürüyor. Bunun en acı örneklerinden birisini Doğu Türkistan’da görüyoruz. 21.yüzyılda dahi sistematik işkenceler yapılıyor. Hâlâ devam eden tüm bu ihlaller bize gösteriyor ki insan hakları sadece güçlülerin tekelinde olamaz. İnsan olmanın onuru belirli zenginliklere indirgenemez. Herkes tek bir yaşam hakkına sahiptir. Bugün eğer konfor içerisinde yaşıyorsak ve dünyada bu çileler yaşanıyorsa tüm mazlumların iki eli yakamızda olacaktır” diye konuştu.

“Her birimize çok büyük görevler düşüyor”
Yapılan zulümlerin lanetleyerek geçiştirilemeyeceğini de dile getiren Burak, “Zulüm ile âbâd olunamaz. Sadece kutlamakla geçiştirdiğimiz ve belirli tarihlere indirgediğimiz toplumun tüm ezilen sınıflarına yönelik günlerdeki bu yapmacık tavırlar ne yazık ki basit birer geçiştirmeden ibaret.

Eğer insan haklarını gerçekten sözleşmelerde belirtildiği ve herkesin üzerinde mutabık kaldığı gibi hâkim kılmak istiyorsak yapacağımız şey bellidir; samimi olmak ve harekete geçmek. Bunu fert fert yapmak zorundayız. Çünkü insan hakları siyasete alet edilemeyecek ve devletlerin kontrolüne bırakılamayacak bir meseledir. Bu nedenle her birimize çok büyük görevler düşüyor” dedi.
 

Sakarya Barosu Basın Servisi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER