MÜSİAD, Çalışma Bakanı SARIEROĞLU’nu ağırladı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Sakarya Şubesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun katılımıyla “Endüstri 4.0 ve Çalışma Hayatına Etkiler” konulu program gerçekleştirdi. 

MÜSİAD, Çalışma Bakanı SARIEROĞLU’nu ağırladı

Programın açılış ve selamlama konuşmasını yapan MÜSİAD Sakarya Başkanı Yaşar Coşkun, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide SARIEROĞLU’na yoğun programı olmasına rağmen MÜSİAD’a zaman ayırdığı için teşekkür etti.
Biz, yalnızca ekonomik büyüme için değil, topyekûn kalkınma için çalışıyoruz.

Başkan Coşkun, konuşmasının devamında Bildiğiniz gibi MÜSİAD, öncelikle ekonomiyi temsil eden bir işadamları derneğidir. Fakat, bugüne kadar eylemlerimiz ve söylemlerimizle ifade etmeye çalıştığımız gibi, MÜSİAD’ın gündemi sadece iktisatla sınırlı değil ve hiçbir "zaman da öyle olmamıştır.
MÜSİAD ekonomik ve siyasi alanda etkin, dünyada saygın bir Türkiye hayaliyle yola çıkan hassasiyet sahibi iş adamlarının kurdukları bir İşadamları Derneği’dir.

Biz, yalnızca ekonomik büyüme için değil, topyekûn kalkınma için çalışıyoruz. Bu nedenle, bir düşünce kuruluşu gibi toplantılar düzenliyor, bireysel ve toplumsal konuları masaya yatırıyoruz. Buna bir örnek vermemiz gerekirse, Eğitim ve Sosyal diyalog gibi geleceğimizi ilgilendiren çok önemli bir konuda HAK-İŞ ile gerçekleştirilen işçi ve işverenlerin uyum yeteneklerinin sosyal diyalog yaklaşımıyla arttırılması projesidir. Biz işadamları olarak kendimizi, Allah’ın malını emaneten bir müddet yöneten kimseler olarak görmeli, bu emaneti en iyi şekilde kullanmalı ve o maldan insanları en iyi şekilde faydalandırmak için mücadele etmeliyiz. Bu şekilde çalışmalarımızı sürdürürken teknolojik, ekonomik ve sosyal gelişmeleri de takip etmeliyiz. Bunların yanında Kişisel gelişim, kurumsal gelişim sektörel gelişim kültürel gelişim ve en önemlisi de toplumsal gelişime önem göstermeliyiz. Kişilerin ve Kurumların kazanması ve kalkınması ile birlikte; ülkemizin ve toplumumuzun sosyal, kültürel, siyasal ve bilimsel yönlerden kazanması ve kalkınması; daha güçlü ve muteber bir ülke ve toplum olması için var gücümüzle çalışmalıyız. Biz vatanını ve milletini seven işadamları olarak, tüm sektörler için,  iç ve dış pazarların araştırılmasına, geliştirilmesine; üreticiden tüketiciye, satıcıdan alıcıya uzanan yolların açılmasına, işadamlarımız için, uygun şartlarda iş yapabilecekleri çevrelerin, ortamların oluşturulmasına, geliştirilmesine katkıda bulunmalıyız. Dünya ölçeğinde gelişen ve gerileyen sektörler ile ilgili çalışmalar yaparak bu bilgi ve araştırma sonuçlarını üyelerimize ve iş adamlarımıza duyurmaktayız.

Ayrıca iş dünyasının yatay ve dikey boyutlardaki tüm kesimlerini kuşatan geniş bir yelpaze içinde; kişisel, kurumsal, toplumsal, evrensel düzeydeki tüm kazançları ve kayıpları aynı eksen üzerinde ele alan bir anlayışla, toplumumuzun geçmişten bugüne getirdiği kültürel ve manevi değerlerle beslenmiş, ortak bir iş ahlakının ve örnek bir işadamı yahut işletme modelinin oluşması için çalışmalıyız. Diyerek tüm katılımcılara teşekkür etti.
Geldiğimiz günden buyana çalışma hayatında birçok yenilikler yaptık

Bakanlık olarak politikalarını belirlerken tüm paydaşlarla bir araya gelerek kararlar aldıklarını dile getiren Sarıeroğlu, çok sık anketler yaptırdıklarını ve çıkan sonuçlara göre 24 Haziran sonrasında çok güçlü bir şekilde çalışmalara devam edeceklerini vurguladı.
Bakan Sarıeroğlu, asgari ücret, taşeron, toplu iş sözleşmeleri konularında son dönemde ciddi adımlar atarak sonuçlar aldıklarını dile getirdi. İş dünyasının talep ve beklentilerini de bildiklerini belirten Sarıeroğlu, "Kıdem tazminatı konusu ortak akıl ile birlikte çözüm üretilebilecek bir alan, 'Yaptık, oldu' şeklinde bir modelden hiçbir kimsenin memnun olabileceğini düşünmüyorum." diye konuştu.
"İstihdam performansını artırma ile ilgili büyük hedeflerimiz var"

Bakanlıklarının her kesime hitap ettiğini vurgulayan Sarıeroğlu, aldıkları kararların 81 milyona anında dokunduğunu söyledi. Bu sebeple hassasiyet ve titizlikle hareket etmeleri gerektiğini vurgulayan Sarıeroğlu, şunları söyledi: "İstihdam ve büyüme ile ilgili hedeflerimiz var. En önemlisi istihdam performansını artırma ile ilgili büyük hedeflerimiz var. Bunlarla ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Sayın Başbakanımızın koordinasyonunda bakanlarımızla birlikte inşallah hükümetimiz bugüne kadar nasıl güçlü çalışmalar yaptıysa ülkemizi inşallah daha iyi yerlere getirmek için güçlü, istikrarlı ve kararlı politikalarını devam ettirecek."
MÜSİAD’a teşekkür etti

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, konuşmasının sonunda MÜSİAD Sakarya Şubesine bu güzel programı düzenleyip, bize burada çalışmalarınızı birbirinden değerli işadamlarına anlatma fırsatı verdiği için teşekkür ederek, bakanlığımızın en büyük paydaşlarından birinin de MÜSİAD olduğunu söyledi.
Programa, Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, AK Parti Sakarya milletvekilleri Recep Uncuoğlu ve Ayhan Sefer Üstün, İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Başkanı Akgün Altuğ ve kurum müdürleri ile iş adamları katıldı.
 

Sakarya MÜSİAD

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2018, 19:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER