MÜSİAD iki önemli konuyu ele aldı

İş dünyası için önemli olan kişisel verilerin korunması kanunu ve e fatura hakkında şube hizmet binasında üyelerine ve çalışanlarına yönelik bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

MÜSİAD iki önemli konuyu ele aldı

Bizim İçin Önemi Çok Büyük!
Toplantının açılış ve selamlama konuşmasını yapan MÜSİAD Sakarya Başkanı Yaşar Coşkun “Biz MÜSİAD olarak sosyal ekonomik ve kültürel anlamda her türlü faaliyeti gerçekleştirmekteyiz. Bunun yanında bu tip bilgilendirme toplantıları da gerçekleştiriyoruz. Bu toplantıların bizim için önemi çok büyük. Üyelerimizi, şehrimizin önde gelen sanayici ve işadamlarını gerekli konularda bilgilendirmeliyiz ki, işimizi doğru yapmış olalım. Bizler işadamıyız; değişen herhangi bir kanunu veya tüzüğü görürüz, görmeyiz. Devletimize ve vatandaşlarımıza karşı sorumluluğumuzu bilmeliyiz ki ona göre hareket edelim. Bu yüzden, böyle bilgilendirme toplantılarına her zaman çok ehemmiyet veriyoruz.” dedi.
Çarpıcı Açıklamalar Yapıldı
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu hakkında bilgilendirmede bulunan MÜSİAD Sakarya üyesi Av. Ensar Turhan çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Çoğu kişi bilmese de Kişisel Verilerin Korunması Kanunu 07.04.2016’da yürürlüğe girdi. 2 yıllık bir uyum süresi öngörülmesine rağmen son kayıt tarihi 31.12.2019 oldu. Kanun esas itibari ile zaten anayasal düzeyde hükme bağlanmış olan kişilik haklarının korunmasının daha özelleşmiş bir alt versiyonu olarak karşımıza çıkmaktadır. Dolayısı ile kanunun esas amacı kişilerin temel hak ve özgürlüklerini kişisel verilerin işlenmesi olarak özetlenebilecektir. Kanun ile getirilmiş düzenlemeler ve sınırlamalar ile kişilik haklarının ihlal edilmesinin önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. 
4 Yıla Kadar Hapis Söz Konusu
Kanundaki suçlar ve kabahatlerin cezalarından da bahseden Turhan; “Hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydeden kimseye bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası var. Kişisel verileri hukuka aykırı olarak bir başkasına veren, yayan veya ele geçiren kişiye iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası var. Kanunlarca belirlenmiş sürelerin geçmiş olmasına karşın verilerin sistem içinde yok edilmemesi nedeniyle yükümlülere bir yıldan iki yıla kadar hapis cezası var. Artık telefonlarınıza gelen reklam mesajlarının sonu gelecek.” cümlelerine yer verdi.
Kabahatlerde ise 5000TL’den 1.000.000TL’ye kadar para cezaları var. Kabahatler arasında işletmelerin aydınlatma yükümlülüğünü yerine getirmemesi, veri güvenliğine ilişkin yükümlülükleri yerine getirmemesi gibi durumlar var.
MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi olan Yeminli Mali Müşavir Dr. Vedat Ender Tuna E-Fatura uygulamaları hakkında MÜSİAD üyelerini ve üye firma çalışanlarını detaylı bir şekilde bilgilendirdi. 
Erken Kalkın, Erken Yol Alın
Dr. Tuna “E-Fatura 2020 yılı itibariyle hayatımıza tam anlamıyla girecek. E-Fatura vergi mükellefi olan kişiler için veya kurumlar için günlük 5000TL’den sonra zorunlu olurken, vergi mükellefi olmayan kişiler için bu sınır 30.000TL olarak belirlendi.
Ancak dikkat edilmesi gereken şey, günlük ve bir kişi bazlı olmasıdır. Sizden ricam işinizi son güne bırakmayın ve E-Fatura için kendinizi hazırlayın. Son günde büyük yoğunluk olacağını tahmin ediyorum, erken kalkın, erken yol alın” ibarelerinde bulundu.
Programın sonunda her iki konuyla ilgili soru ve cevapları alan konuşmacılar katılımcıları detaylı bir şekilde bilgilendirdi. Programın sonunda hediye takdimi ve programın anlam ve önemine binaen hatıra fotoğrafı çekilerek programı noktaladılar.
 

SBB Basın Şube Müdürlüğü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER