Rektör Savaşan’dan Yeni Yıl Mesajı

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, 2022 yılına girerken bir tebrik mesajı yayınladı.

Rektör Savaşan’dan Yeni Yıl Mesajı

Prof. Dr. Savaşan, 2021 yılının genel bir değerlendirmesini yaptığı mesajında “her öğrencinin ve çalışanın kendini değerli hissetmesi” düsturuyla çalışmaya devam edileceğini vurguladı.
Koronavirüs pandemisinin tüm rutinleri bozduğunu hatırlatan Prof. Dr. Savaşan, “Üniversite olarak eğitim süreçlerinin en az hasarla atlatılması için çaba sarf ettik. Yükseköğretim kurumları arasında süreci en iyi yürüten kurumlardan birisi belki de en iyisi olduk. Uzaktan Eğitim Platformu (UZEP) ve Uygulamalı Dersler Platformunu (UDEP) geliştiren hocalarım başta olmak üzere her iki sistemin iyileşmesi için katkı sunan tüm çalışan ve hocalarımıza müteşekkirim” dedi.

Yaşayan Kampüs Konsepti Belirginleşecek
Her öğrencinin ve çalışanın kendisini değerli hissetmesi için geçtiğimiz yılda pek çok çalışma yapıldığını ve yeni yılda bunlara devam edileceğinin altını çizen Prof. Dr. Savaşan, “Binalarımızda iyileştirmeler, mekânsal düzenlemeler yaptık; kampüste kütüphaneleri, sosyal alanları, yürüyüş yollarını ve engelli öğrencilerimize dönük iyileştirmeleri en yüksek hassasiyetle sürdürdük, bisiklet yollarını tamamladık. 27 Eylül 2021'de bambaşka kampüslerde sizi karşılayabildik. Akademik ve idari personelimizin ihtiyaçlarına cevap verecek bir ortamın oluşması çabalarımız devam ediyor. Yeni yılda yapacağımız ilave iyileştirmelerle ‘yaşayan kampüs’ konseptinin daha da belirgin hale geleceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

ÇAP ve Yandal Sayıları Artırıldı
Öğrencilerin gelecekleri için hedef koyabilmeleri veya bunları değiştirebilmeleri için imkânların artırıldığını hatırlatan Savaşan, “ÇAP sayısını yaklaşık 7 kat artırarak 600'e yaklaştırdık. Yandal sayısını üç kat artırdık. İlgi Alanı uygulamasını ve Sosyal Transkripti başlattık. Öğrenci Ar-Ge Uyumu ile yaklaşık 400 öğrencimizi projelerle ve hocalarla eşleştirdik. İnanıyorum ki +1, UMDE, İşyerim Fakültemde ve Sektör Dersleri ile sektörle entegrasyonu sağlama bakımından Türkiye'nin en iyi üniversitesi olduk” diye konuştu.

"SAÜ'ye Öğrenci Teknoloji Üssü kazandıracağız”
SAÜ’de her on öğrenciden birinin uluslararası öğrenci olduğunu söyleyen Rektör Savaşan, “Uluslararası öğrencilerimizin kurdukları topluluklar, teknoloji toplulukları, sosyal, kültürel ve sportif toplulukların faaliyet yoğunluğu hepimizin gururu olmaya devam etmektedir. Teknoloji takımlarımızın ulusal ve uluslararası dereceleri ile gurur duyduk. SAÜ'ye gelecek dönem bir ‘Öğrenci Teknoloji Üssü’ kazandıracağız” dedi.

En Fazla Topluluğu Olan 2’nci Üniversite
SAÜ’lü öğrencilerin sosyal ve bilimsel aktivitelerdeki etkin konumuna dikkat çeken Rektör Savaşan, “SAÜ, öğrenci topluluğu sayısı bakımından Türkiye'nin ikinci üniversitesidir. Sosyal Transkript uygulaması gibi özgün uygulamalarla öğrencilerimizi motive etme gayretimiz devam edecek. İstiyoruz ki öğrencilerimiz sadece diploma ile değil ilave donanım ve becerilerle mezun olsunlar” ifadesini kullandı.

Türkiye’de İlk Üçteyiz
Araştırma konusunda 2021’in SAÜ için gurur verici olduğunu söyleyen Prof. Dr. Savaşan, “Web of Science (WoS) yayın sayısı şimdiden 1050 oldu. Muhtemelen 1100’leri aşan bir rakamla harikulade bir artışı bu yıl yakaladık. Sadece sayı değil nitelik de önemli ölçüde arttı. Hem %1, hem %10’luk dergilerde yayın sayısı bakımından Türkiye'de ilk üç ve ilk 17’deyiz. Girişimcilik ve Yenilikçilik Endeksinde 20. sırada olmamız ivmenin devamı konusunda hepimiz için bir motivasyon kaynağıdır” dedi ve ekledi: “World’s Universities with Real Impact (WURI) endüstriyel etki sıralamasında dünyada 28. olmamız yine dikkat çeken bir sıralama oldu. YÖK karnesine ek olarak GreenMetric, Times Higher Education (THE) gibi tüm sıralamalarda yerimizi belirlemeye; hedeflerimizi yenilemeye ve rekabetçiliğimizi artırmaya çalışacağız. Kazandığımız ivmenin 2022'de de sürmesini bekliyoruz” dedi.
Rektörümüz yeni yıl tebriği mesajının devamında yeni yılın ülkemiz ve tüm dünya için hayırlara vesile olmasını, sağlık ve bereket getirmesini diledi.

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER