Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Sakarya Üniversitesine Ziyaret

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri ile buluştu. Kültür ve Kongre Merkezinde yaptığı konuşmada Bakan Koca, “Karşımda yarının sağlık ordusu var.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Sakarya Üniversitesine Ziyaret

Geceleri ders çalışmış, nöbet tutmuş, uykusuz kalmış ama ışık saçan gözler var” dedi.
Sakarya Üniversitesi (SAÜ), 14 Nisan’da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı ağırladı. Program; Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, İl Sağlık Müdürü Aziz Öğütlü ve Tıp Fakültesi öğretim üyelerinin katılımları ile gerçekleşti.

“Salgının sona ermeye yüz tuttuğu günler”
Programa, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan’ın konuşması ile başlandı. Rektör Savaşan, “Sayın Bakanımız salgının sona ermeye yüz tuttuğu bu günlerde şehrimizi, üniversitemizi şereflendirdiler. Gün boyu Sakarya’da, sağlık hizmeti sunumları ve diğer alanlar hakkına bilgi aldılar ve değerlendirmelerde bulundular” dedi. Konuşmasının devamında Savaşan, “Söz sahibinin olsun” diyerek sözü Bakan Koca’ya devretti.
Sadece Bakan sıfatıyla bulunmadığını belirten Fahrettin Koca, doktorluk yapmış ve bu mesleğin sorunları üzerine düşünmüş meslektaşları veya ağabeyleri olarak bulunduğunu söyledi.

“Ne yapmamız gerekiyorsa konuşalım”
Pandemi sonrası normalleşme sürecin hakkında konuşan Bakan Fahrettin Koca, “Ben bu durumu dünya savaşları sonrası orduların durumuna benzetiyorum. 3-4 yıl süren aralıksız savaş yılları sonrası ordulardaki kayıplar, yıpranma ve halsizlik tarif edilemez bir boyuttaydı. İki cihan harbi arasında ordular dinlenmek ve yeniden hazırlanmak için 20 yıl beklediler. Salgın dönemi de sağlık çalışanlarımız üzerinde benzer bir yıpranmaya sebep oldu” dedi.

Yıpranma sürecinin atlatılmaya çalışıldığını belirten Koca, “Ancak yaralarımızı sarmadan, sorunlarımızı konuşup çözmeden yeniden aynı enerjiyle çalışmamız da güç. Bu realite de herkes tarafından anlaşılmalı. Bugün her şeyi konuşabiliriz. Mesleğimizin geleceği, sizlerin daha iyi yetişmesi ve daha rahat hizmet vermesi için ne yapmamız gerekiyorsa konuşalım” ifadelerini kullandı. Konuşmasının ardından Bakan Koca, öğrencilerin soru ve görüşlerini almaya başladı.

Bakan Fahrettin Koca, Sakarya programının son ayağında, yapımı devam eden Acil Durum Hastanesi inşaatını ziyaret etti. Daha sonrasında Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hizmet Binasına gelen Bakan Koca, burada sağlık çalışanlarıyla orucunu açarak hasta ziyaretlerinde bulundu.

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER