Sakarya'dan uluslararası bir zirve geçti

22-23 Kasım tarihlerinde Sakarya’da MÜSİAD Sakarya Şubesi tarafından dev bir organizasyon düzenlendi.

Sakarya'dan uluslararası bir zirve geçti

20’den fazla ülkenin büyükelçisi, maslahat güzergahı, ticari ateşesi, konsolosu, ekonomi danışmanının katıldığı ve iki gün süren Uluslararası Diplomasi Zirvesi organizasyonu katılanları mest etti.
22 Kasım’da hızlı bir açılış yapan zirve sabah saat 9’daki kahvaltının ardından saat 10’da Büyükelçiler Zirvesi’yle start verdi. Zirvede MÜSİAD Global Üst Kurulu Başkanı Adnan Bostan, MÜSİAD Diplomatik İlişkiler Komisyonu Başkanı Zeki Güvercin, Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayır,  Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Ak Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever ve Erenler Belediye Başkanı Fevzi Kılıç; MÜSİAD Sakarya Başkanı Yaşar Coşkun’un konuğu oldu.
Sakarya Avrupa ve Asya’ya Açılan Bir Kapı!
Organizasyon Orhan Camii İmam Hatibi Alaattin Beşel’in Kur’an tilavetiyle başladı. Ardından açılış ve selamlama konuşmasını gerçekleştiren Başkan Coşkun Sakarya’nın potansiyelinden ve yetkinliklerinden bahsetti. Coşkun; “Yatırım imkânları açısından dünyadaki birçok bölgeden çok daha cazip olan Sakarya’da 3 saatlik uçuş mesafesinde en az 7 trilyon avro Pazar payına ulaşılabilmektedir. İl; demiryolu, havayolu ve karayolu ile Avrupa ve Asya’ya açılan bir kapı vazifesi görmektedir.” dedi.
Yaşar Coşkun’un konuşması ardından katılan protokol söz aldı ve Büyükelçiler Zirvesi başladı. Zirveye MÜSİAD Diplomatik İlişkiler Komite Başkanı Zeki Güvercin moderatörlük yaptı. 
Zirvenin ardından protokol ve katılımcılar MÜSİAD Sakarya üyelerinin ve Karasu Belediyesi’nin kurdukları stantları gezdiler. Daha sonra MÜSİAD Sakarya heyeti otelden ayrılıp Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti.
Mehteran Büyüledi!
Büyükşehir Belediyesi ziyareti sırasında başlayan mehter müziği misafirleri büyüledi. Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin büyük ilgiyle karşıladığı misafirler, kısa süren ziyarette Cuma namazını eda etmek üzere belediyeden uğurlandılar.
Öğrencilerle Omuz Omuza Cuma Namazı!
Büyükşehir Belediyesi’nden ayrıldıktan sonra yine polis eskortluğunda Sakarya Üniversitesi’ne giden kafile Kampüs Camii’ne Cuma namazın eda etmek üzere geçtiler. 6bin kişi kapasiteli cami hınca hınç doluyken öğrenciler ve bürokratlar omuz omuza namaza durdu.
Cuma namazı ve öğle yemeği ardından saat 14.30’da Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi Salon 1’de Başkan Yaşar Coşkun’un açılış konuşmasıyla beraber Uluslararası Öğrenci Zirvesi başladı.
Çok Çalışmalıyız!
Vize haftaları olmasına rağmen hayli rağbet gören zirveye özellikle yabancı öğrencilerin katılım sağladığı gözlerden kaçmadı. İki Üniversitemizin rektörlerinin de şehir dışında olduğu zirveye MÜSİAD Global Üst Kurulu Başkanı Adnan Bostan, MÜSİAD Diplomatik İlişkiler Komisyonu Başkanı Zeki Güvercin, Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayır ve Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce katılarak MÜSİAD Sakarya Başkanı Yaşar Coşkun’u yalnız bırakmadı. 
 
Zirvede açılış ve selamlama konuşmasını yapan Başkan Coşkun “Arkamızdan gelecek nesillere daha adil, huzurlu ve barışın hüküm sürdüğü bir dünya bırakmak için çok çalışmamız gerekmektedir.” dedi. Büyükelçilerin sahneye çıkıp konuşma yaptığı zirve yoğun alkış aldı.
 
TÜVASAŞ Ziyaret Edildi!
 
Uluslararası Öğrenci Zirvesi ardından TÜVASAŞ’a gitmek üzere yola çıkan heyet, TÜVASAŞ’da yoğun ilgiyle karşılandı. Heyetle beraber TÜVASAŞ’ın bir diğer misafiri de Dışileri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı’ydı. Katılımcılara İngilizce ağırlıklı sunum yapan TÜVASAŞ Genel Müdürü İlhan Kocaarslan, daha sonra TÜVASAŞ gezisinde rehberlik edip gelecek projelerinden ve çalışmalarından bahsetti. 
 
Bir restoranda Sakarya’nın kültürünü ve yöresel ürünlerini içeren akşam yemeği gerçekleştirildi. Akşam yemeği ardından büyük Zirve’nin ilk günü sona erdi.
 
Zirvenin İkinci Ayağı Sapanca’da Başladı!
Zirvenin ikinci ayağında kültür ve yöresel ürünleri tanıtma amacıyla düzenlenen kahvaltı Sapanca’daydı. Bürokratların çok beğendiği Sapanca’da, kahvaltı ardından MÜSİAD Sakarya Yönetim Kurulu Üyesi Selman Aşoğlu’nun işyeri ziyareti gerçekleştirildi. Ziyarette yaptığı işlerden bahseden Aşoğlu, Sapanca hakkında da genel bilgiler vermeyi ihmal etmedi.
 
Ardından Adapazarı’na geçildi ve MÜSİAD Sakarya Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Cihan’ın işyeri Daim Yapı’nın yeni şubesinin açılışı gerçekleştirildi. Açılışa Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı, Erenler Belediye Başkanı Fevzi Kılıç katıldı. 
 
 
Programın Amiral Gemisi: D-8
 
Saatler öğlen 12’yi vurduğunda günün ve programın en önemli etkinliği olan D-8 Zirvesi için heyet MÜSİAD Sakarya Şubesi’ne geçti. Zirve öncesinde şubede kurulu olan stantları gezen heyet, ardından konferans salonuna geçti.
 
Zirvede Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Ak Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever, Ak Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, MÜSİAD Global Üst Kurulu Başkanı Adnan Bostan ve MÜSİAD Diplomatik İlişkiler Komisyonu Başkanı Zeki Güvercin yerlerini aldıktan sonra organizasyon Orhan Camii İmam Hatibi Alaattin Beşel’in Kur’an tilavetiyle başladı. Ardından açılış ve selamlama konuşmasını gerçekleştiren Başkan Coşkun D-8’in öneminden ve gücünden bahsetti. 
 
22 Yıl önce kurulan D-8 büyük öneme haizdir.
 
Coşkun; “D-8 22 yıl önce kurulurken Savaş değil barış, çatışma değil diyalog, çifte standart değil adalet, üstünlük değil eşitlik, sömürü değil hakça paylaşım, baskı ve zulüm değil gerçek manada demokrasi ve insan haklarını içeren 6 maddeyi benimsemiş olması, bugün dünyayı biz yönetiyoruz diyenlere ders niteliğinde bir cevap olarak yeterlidir.” dedi.
 
Yaşar Coşkun’un ardından Adnan Bostan ve Mehmet Cahit Turhan söz aldıktan sonra D-8 zirvesi Zeki Güvercin’in moderatörlüğünde başladı. 
 
Yoğun ilgi gören ve izleyicilerde iz bırakan zirve uzun soru-cevap sekansı ardından son buldu.
 
Büyükelçiler Sakarya’ya Doyamadı
 
Tekrar araçlara binen heyet Hendek ilçesinin yolunu tuttu. Hendek’te bulunan MÜSİAD Üyesi Ali Koç’un işyeri ziyaret edildi. Ziyarette yaptığı işlerden bahseden Koç’u, büyükelçiler hayli ilgiyle dinledi.
 
Ziyaretin ardından Bayraktepe Sosyal Tesisleri’ne geçen heyeti Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu karşıladı. Sıcak ve samimi bir şekilde misafirperverlik gösteren Babaoğlu önce kültür müzesi gezdirdi, ardından akşam yemeğine davet etti.
 
Sakarya’daki Son Akşam Yemeği
 
Açılış konuşmasını Babaoğlu’nun yaptığı yemekte, günün ve programın kapanış konuşmasını Yaşar Coşkun yaptı. Konuşmasında;
 
“İki gün boyunca gerçekleştirmiş olduğumuz programlarda bizleri yalnız bırakmayan Sayın Ulaştırma ve Altyapı Bakanımıza, Sayın Dışişleri Bakan Yardımcımıza, Sayın Valimize, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Erenler Belediye Başkanımıza, Karasu Belediye Başkanımıza, Hendek Belediye Başkanımıza, Sayın Ak Parti İl Başkanımıza, Çok Kıymetli Milletvekilimize, Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyemize ve Genel Başkan Yardımcımıza, Yönetim Kurulumuza, üyelerimize ve tüm MÜSİAD dostlarına çok teşekkür ediyorum.  Rabbim bu tarz hayırlı programları şehrimize tekrar tekrar kazandırmayı nasip ve müyesser eylesin.” diyerek iki günlük dev organizasyonu bitirmiş oldu.
 

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER