Sakarya Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali Açılışı Yapıldı

Sakarya Sapanca ilçesinde, Uluslararası 1.ci Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali düzenleniyor. Sektör üreticilerine katkılar sunacak festivalde Türkiye ve dünyadan 150 katılımcı ürünlerini sergiledi.

Sakarya Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali Açılışı Yapıldı

Sakarya'nın Sapanca ilçesinde düzenlenen Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali, yurt içi ve yurt dışından 150 firmanın katılımıyla başladı. kocaali
HABER – ASLI ÇAM
Kırkpınar mevkisinde özel olarak hazırlanan alanda gerçekleştirilen festivalinde  konuşan Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, kentin özellikle dış mekan süs bitkiciliği konusunda Türkiye'de bir numara olduğunu söyledi.
Sakarya'nın süs bitkiciliği konusunda en fazla çeşit üreten il konumuna geldiğini, bunun haklı gururunu yaşadıklarını dile getiren Balkanlıoğlu, "Burası hakikaten fidancılıkta ithalatın önünü kesen, hatta ihracata doğru giden büyük bir endüstri kolu olma yolunda hızla ilerliyor. Hem çevreyi kirletmiyor hem havamızı temizliyor hem de birçok açıdan ekolojik dengeye katkısı ve faydası olan bir endüstri dalı. diye konuştu.

Sakarya Büyükşehir Belediye başkanı  Zeki Toçoğlu, festivalin şehre ve ülkeye, üretim, tanıtım ve ihracat alanlarında yeni açılımlar sağlayacağını belirterek, Türkiye üzerinde ekonomik oyunların pervasızca sergilendiği bir dönemde yapılan bu tür organizasyonların daha fazla anlam ifade ettiğini dile getirdi. Yerli ve milli üretimin merkezi olan Sakarya'nın, ihracat alanında Türkiye'nin dünyaya açılan ihracat kapısı olmaya devam edeceğini aktaran Toçoğlu, Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi daha fazla ter dökecek, daha çok üretecek ve daha çok ihraç edeceğiz. Ülkemiz üzerinde oynanan oyunları, daha fazla çalışarak, üreterek, akıl ve sağduyuyla bozacağız.
Sakarya’da süs bitkisi ihracatçısı İş Adamı Erol  Kaya, 8 yıl evvel ilk ihracatımızı  Türkü cumhuriyetlerine yaptık.  Ve şimdi ise çeşitli ülkelere  ihracatlara başladık. Bizler artık bütün enerjimizi Türkiye’de ürünler üretip yurt  dışına satmak olacaktır. Artık Türkiyeye döviz kazandırıcı işler yapmamız lazım bizim buna ihtiyacımız var. Ülke olarakta buna ihtiyacımız var, Şehir ve şirketler olarakta buna ihtiyacımız var. İhracat yaparsak bu ülke kalkınacaktır. Şu anda Türkü cumhuriyetlerine yoğunlaştık ama önümüzdeki günlerde Avrupa yâda ihracatımızı başlatacağız dedi.

Aslı ÇAM

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER