Sakarya Ziraat Odası Başkanı, Fındığı Emanete Vermeyin

Batı Karadeniz’de önemli geçim kaynaklarının başında gelen fındıkta hasat toplama öncesi çalışmalar bitirildi.

Sakarya Ziraat Odası Başkanı, Fındığı Emanete Vermeyin
Batı Karadeniz’in önemli geçim kaynağını oluşturan fındığın hasat toplama öncesi, bahçe temizlik hazırlıkları tamamlandı. Sakarya bölgesinde, binlerce üreticinin tek geçim kaynağı olan fındığın olgunlaşmasıyla, birlikte önümüzdeki günlerde toplanmaya başlanıyor. Fındık hasatı’ndan evvel hasat öncesi yapılan çalışmalar üreticiler tarafından tamamlandı.
Yeşil altın olarak ta bilinen fındığı bazı üreticiler, hasat öncesi fındığın altını temizliyoruz ve zararlı otları kesip fındığa karışmamasını sağlıyoruz. Önümüzdeki günlerde başlayacağımız hasat dönemi öncesi bütün hazırlıkları yaptığını söyledi.

Sakarya Ziraat Odası Başkanı Hamdi Şenoğlu, fındığımız doğu Karadeniz’e nazaran biraz geç toplanıyor onun için fındığı kuruturken Alfa toksin gibi sıkıntımız var ve onun için üreticilerimiz fındığın iyice olgunlaştıktan sonra toplasınlar, Alfa toksin üretecek şekilde depolamışınlar. Geçen yıl üreticilerimiz fındık para yaptı diye yaş topladılar ve bu seferde Alfa toksin lenmeye başladı ve sıkıntı yaşanmaya başlandı. Toplanan fındığı iyi bir şekilde kurutup güzel bir yerde saklasınlar.
Üreticilerimize buradan sesleneceğimiz en güzel şey, emanete fındık vermesinler. İhtiyacı kadar satsınlar, pazara yeteri kadar çıkarsınlar. Çünkü Pazar hızlı çıkışta fındık ürününün fiyatları düşüyor ve bu seferde üretici zarar ediyor. Buradan tekrar fındık üreticilerine sesleniyorum fındığı ihtiyacından fazlasına satmasınlar.
Hasat öncesi fındığın alt temizliklerini üreticilerimiz bitirdi sayılır. Birkaç güne kadarda burada fındık haşatına başlayacağız.

Mehmet KARAKAŞ

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2015, 14:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER