Sakarya’nın içme suyu Sorununu Ortadan kaldırıyoruz

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) Sakarya iline ve ilçelerine yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Sakarya’nın içme suyu Sorununu Ortadan kaldırıyoruz

Sakarya ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır. 

Ballıkaya Barajı İle İçmesuyu Problemini Çözüyoruz…
Ballıkaya Baraj ile Sakarya iline yılda 189,22 milyon m3 içme ve kullanma suyu temin edeceklerini belirten DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, ’Bu dev projeyi hayata geçiriyoruz. Böylece Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Adapazarı merkez, Erenler, Serdivan, Yazlık, Sinanoğlu, Güneşler, Kazımpaşa, Hanlı, Nehirkent, Bekirpaşa, Çaybaşı-Yeniköy, 
Akyazı-Karapürçek, Gücücek, Sapanca, Arifiye, Kırkpınar, Kurtköy, Hendek, Yeşilyurt, Ferizli, Söğütlü, Gölkent, ve Limandere yerleşim yerlerinin içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılamış olacağız. Baraj inşaatında sona gelinmiş olup, çalışmalar tamamlanma safhasındadır. İçmesuyu isale hattı ve içmasuyu arıtma tesisinin projeleri tamamlandığını açıkladı.

Sakarya İçin Suyun Önemini Çok İyi Biliyoruz…
Son 16 yılda Sakarya’ya 2 baraj inşa ettiklerini açıklayan Aydın,’ Bu barajlar; Pamukova Kemaliye (Deveboynu) Barajı Pamukova Çilekli Barajıdır. Sakarya’da Ballıkaya Barajının haricinde 2 barajın daha inşaatı devam etmektedir. Bu barajlar; Merkez Beşevler Barajı ve Geyve Doğantepe Barajıdır. Pamukova Ahiler Barajının da projeleri hazırlanmıştır. Sakarya’da değişik safhalarda çalışmaları devam eden 9 gölet işimiz bulunmaktadır. Bunlardan Merkez Aşırlar Göleti 2011 yılında tamamlanarak hizmete alınmıştır. ’dedi.

Sakarya’da Sulanan alanları Arttıracağız
Son 16 yılda inşa ettikleri sulama tesisleriyle 31.010 dekar araziyi sulamaya açtıklarını ifade eden Aydın, ’Böylece çiftçilerimize yıllık 25 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. Vatandaşlarımızın yüzlerini güldüren, topraklarına bereket katan sulama tesisleri inşa ettik.  İnşaat çalışmaları devam eden 8 sulama tesisi ile 43.240 dekar arazi daha sulamaya açılacağını belirtti.

Taşkın Koruma Tesisleriyle Halkımızı ve Toprağımızı Koruduk…
Aydın, ‘Son 16 yılda inşa ettikleri 52 adet taşkın koruma tesisi ile 150 adet meskûn mahal ve 130.460 dekar araziyi taşkın zararlarından koruduğunu ve çalışmaları devam eden 7 adet taşkın koruma tesisi ile yine vatandaşların can ve mal güvenliğini taşkın zararlarından korumaya devam edeceğiz. ’dedi.

Aydın, ‘Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ‘dedi.
 

Kocaali Haber

SIRADAKİ HABER