Sakarya’nın İl Oluşunun 67. Yılı Kutlu Olsun

Sakarya Yerel Kültür Derneği Başkanı Necmettin Kırık, Sakarya’nın 1 Aralık 1954 tarihinde il oluşunun 67.yıldönümü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

Sakarya’nın İl Oluşunun 67. Yılı Kutlu Olsun

Sakarya’mızın tarihindeki bu önemli günün yıldönümünde yayınladığı mesajında şehrimizin doğal güzellikleri ve iki büyük kentimize yakınlığıyla ülkemizin en güzel yerleşim yerlerinden biri olduğunu belirten SYKD Başkanı Necmettin Kırık; “1400’lü yılların ilk yarısında Tığcılar Köyü adıyla kurulan Adapazarı 1 Aralık 1954 tarihinde Kocaeli ilinden ayrılarak Sakarya ili adını almıştır.

Tarihte şehrimizin adı, ada köyünde kurulan pazara mahsullerini satmak üzere civar köylerden ve göçebe aşiretlerden gelen halk tarafından Adapazarı adının verilmesi ile bilinmektedir. Ticaretle uğraşan esnaf ve sanatkârların mesleki adlarının (Türk Oymakları) mahallelere verilmesi ile tanınan Adapazarı’nda halen; Tığcılar, Şeker, Semerciler, Hasırcılar, Tuzla, Çıracılar, Yağcılar, Pabuççular isimleri mahalle adı olarak kullanılmaktadır. Akova adıyla bilinen ve ülkenin en verimli ovasında ziraat ağırlıklı bir gelişme gösteren ilimizde çoğunluğunu oluşturan yerli halkımız manavlar ile göçlerle ilimize yerleşen diğer etnik kökenlere mensup halkımız bir arada kardeşçe yaşamaktadır. Tarihi ve kültürel zenginliklerimizi koruyarak ve yaşatarak gelecek nesillere aktarmak hepimizin başlıca görevidir. Bereketli toprakları, denizi, nehri, ovası, gölü, yaylaları, doğal ve tarihi güzellikleriyle ülkemizin en güzel illerinden birine sahip olmanın mutluluğunu ve gururunu her zaman yaşıyoruz. Sakarya’mızın İl oluşunun 67. yıldönümü kutlu olsun” dedi.

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER