Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Ferizli’de Fabrika Açılışı Yaptı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank, çeşitli açılış törenlerine katılmak üzere İlimize teşrif etti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Ferizli’de Fabrika Açılışı Yaptı

Ferizli Organize Sanayi Bölgesinde hizmet verecek olan Arsan Kauçuk Plastik Makine Fabrikasının açılış törenine katılan Bakan Mustafa Varank, Vali Ahmet Hamdi Nayir tarafından karşılandı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törene Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Vali Ahmet Hamdi Nayir’in yanı sıra; Arsan Kauçuk Plastik Makine San. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Berat Öztimur, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Baro Başkanı Av. Abdurrahim Burak, Vali Yardımcısı Erdoğan Ülker ve Abdul Rauf Ulusoy, Arifiye Kaymakamı Bekir Dınkırcı, Ferizli Kaymakamı Bahattin Alp Arslanköylü, Ferizli Belediye Başkanı İsmail Gündoğdu, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Cengiz Yiğit, Ak Parti İl Başkanı Yunus Tever, bürokratlar, daire müdürleri, fabrika yetkilileri, çalışanları ve davetliler katıldı.

“40m2’lik Bir Odadan 60 Bin m2’lik Bir Üretim Tesisine”
Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Berat Öztimur, bu mutlu günlerinde kendilerini yalnız bırakmayan başta Sayın Bakanımız olmak üzere herkese müteşekkir olduklarını ifade ederek, 62 yıl önce babaları tarafından 40m2’lik bir odada açtığı şirketin şu anda Ferizli’de 60 bin m2’lik bir alandaki yeni yatırımlarını açmanın mutluluğunu yaşadıklarını, en son teknoloji ve akıllı sistemlerle donattıkları, iş sağlığı ve güvenliğini ön planda tutup, çevreye saygı gereksinimlerini Avrupa normları ve uluslararası standartlara uygun olarak gerçekleştirdikleri fabrikanın 2 yıl gibi bir kısa bir sürede tamamlanarak üretime başladığını, ülkemizin geçmiş dönemlerinde mega altyapı ve üstyapı projelerine imza atan inşaat sektöründeki firmaların gerek yurt içinde, gerekse yurtdışındaki prestijli projelerine üretim yaptıklarını, AR-GE merkezinde geliştirdikleri ürünleri Amerika’dan Çin’e kadar 6 kıtada 50’den fazla ülkeye ihraç ettiklerini belirterek, kendi mühendisleriyle geliştirdikleri Türkiye’nin ilk CE belgeli kurşun çekirdekli kauçuk izolatörü sayesinde de ülkemizin cari açığına olumlu katkıda bulunduklarını söyledi.

Başkan Öztimur ayrıca, sanayiciler olarak çaba ve başarılarını bireysel girişim meselesi olarak değil tamamen bir memleket meselesi olarak gördüklerini, her fabrikanın bir kale olduğunu, bu kalelerin bir ferdi olarak kendilerini, kalbi ülkesi ve milleti için atan neferleri olarak gördüklerini belirtti.

“Türkiye'nin Yeni Büyüme Hikâyesinin Gerçek Kahramanlarısınız”
Her yeni fabrikanın, yeni üretim, artı katma değer, ilave istihdam ve fazladan ihracat anlamına geldiğini belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank “Türkiye için üreten, katma değer oluşturan ve istihdam sağlayan her firmamız, Türkiye'nin yeni büyüme hikâyesinin gerçek kahramanlarıdır. Bunu yaparken risk alan, vergi ödeyen, alın teri döken girişimcilerimiz her türlü takdiri ve övgüyü fazlasıyla hak ediyor. ARSAN fabrikası gibi, tüm gücünü üretime veren ve katma değeri artırmaya çalışan firmaların önünü açmak için çok kapsamlı bir teşvik sistemi uygulayıp, yatırım yerinden finansmana, vergisel desteklerden istihdam desteklerine kadar çok geniş bir alanda üreten firmalara katkı sağlamaya devam ediyoruz.

“Milli Teknoloji Hamlesi Kapsamında Destekleri Artıracağız”
Önümüzdeki dönemde Milli Teknoloji Hamlesi anlayışı çerçevesinde orta-yüksek ve yüksek teknolojili yatırımlara sağlanan destekleri daha da artıracağız. Milli teknoloji hamlesi öncülüğünde üretim olmazsa olmazımızdır, biz bu hedefe baş koyduk. Gözü kara girişimcilerimiz, çalışkan sanayicilerimiz sayesinde önümüzdeki dönem, Türkiye'nin yeni fırsat pencerelerini en iyi şekilde değerlendirdiği bir dönem olacağından eminim. Kalkınmanın ve gelişmenin en önemli koşulu üretimdir. Türkiye'nin üretim ile üretimden gelen katma değer ile büyüyüp hedeflerine ulaşacağına canı gönülden inanıyoruz. Bunun için sanayicinin her anlamda yanında yer almaya, onları desteklemeye, önlerindeki engelleri kaldırmaya kararlıyız. Geride kalan 17 yıl boyunca, güçlü siyasi duruşları ve istikrarı önceleyen politikalarla sanayiye de her anlamda güç kattığımız gibi, bundan sonra da daha fazlasını ulaştırmaya gayret gösteriyoruz.

“Ar-Ge Alanında Reform Niteliğinde Adımlar Atıldı”
2002 yılında 193 olan organize sanayi bölgesi sayısını 314'e, bu bölgelerde istihdam edilen çalışan sayısını da 415 binden 1,9 milyon kişiye çıkarmayı başardık. Sadece bu veriler bile, ülkemizin hızlı büyümesinin ve güçlü kalkınmasının önemli göstergeleridir. Türkiye'nin kalkınma hikâyesinin başka bir göstergesi olan Küçük Sanayi Sitelerimizde, 2002'den günümüze 118 sanayi sitesini destekleyerek, 118 bin kişiye istihdam sağladık. Bu dönem, sanayimizi sadece nicelik olarak değil, nitelik olarak da geliştirdiğimiz bir dönem oldu. 2002 yılında sadece 2 olan teknopark sayımız, bugün 63'ü faal olmak üzere 84'e ulaştı. Buralarda çalışan Ar-Ge personeli 53 bini aştı. Ayrıca, Ar-ge'yi yaygınlaştırarak, sanayicilerimizin daha çok Ar-Ge yapmasını sağlamak için reform niteliğinde adımlar attık.

Bakanlık olarak, tüm imkânlarımızı yerli ve milli üretim için seferber ettik. Türkiye'de sanki yatırımlar durmuş, yeni fabrikalar açılmıyormuş gibi hava estirenler olabiliyor. Hâlbuki milli üretim seferberliği artık Türkiye'de 'Ete kemiğe bürünmüş, meyve veren, somutlaşmış' bir gerçektir. Kanıt isteyenler Ferizli'ye gelsinler, fabrikaları gezsinler, ortaya konan çabayı ve emeği görsünler” dedi.

Bakan Varank, önümüzdeki dönemde daha esnek, sonuç odaklı, Ar-Ge faaliyetleriyle yatırım süreçlerinin eş güdümünü sağlayan, yüksek katma değer ve yüksek teknoloji üretimini özendiren bir sistem kurgusuyla teşvik sistemini daha da geliştireceklerine değinerek, sanayicilerle yürüttükleri yakın iş birliğinin başarıya ulaştırılacağını vurguladı.

“Açılış Sonrası Üretim Tesisini Gezdiler”
Konuşmaların ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank, Vali Ahmet Hamdi Nayir ve Fabrikanın Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Berat Öztimur fabrikanın açılış kurdelesini kestikten sonra üretim tesisinde incelemelerde bulundular.

Ferizli ilçesindeki 3. Organize Sanayi Bölgesi'nde 35 bin metrekare kapalı alanda kurulan ve yapı malzemeleri sektöründe faaliyet gösterecek olan 20 milyon dolarlık yatırım değeri bulunan ARSAN Kauçuk Fabrikasında, modern ve akıllı üretim sistemleriyle deprem izolatöründen metro inşaatlarında kullanılan tünel segment contalarına kadar bugüne kadar ithal edilen birçok ürünün yerli imkanlarla üretileceği belirtildi.

Sakarya Valiliği Basın Şube

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER