SAÜ Covid-19 Tedbirlerini Artırıyor 

Sakarya Üniversitesinde yeni öğretim yılı için alınan ilave Covid-19 tedbirleri kapsamında, kampüs giriş kapılarına kimliklere yüklenen HES kodunu sorgulayan turnikeler yerleştirildi. 

SAÜ Covid-19 Tedbirlerini Artırıyor 

Sakarya Üniversitesinde yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte, koronavirüs ile mücadele çerçevesinde yapılan düzenlemelerden biri olarak giriş kapılarında turnikeli geçiş dönemi başladı. Turnikeli geçiş kapsamında, Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezi (BAUM) ekibi tarafından geliştirilen özel bir yazılımla öğrenci kartlarına HES kodları entegre edildi. Böylece üniversite ile Sağlık Bakanlığı arasındaki erişim izninin sağlanmasıyla birlikte turnikelerde otomatik olarak HES kodu sorgulama işlemi gerçekleştirilmeye başlandı. Bu uygulama sayesinde pozitif vakaların yanı sıra temaslı veya risk grubunda olanlar tespit edilerek bu kişiler kampüse giriş yapamıyorlar. 

Buna ilave olarak, üniversite günlük olarak yaptığı toplu sorgulamalarla öğrencilerin günlük vaka ve risk taramasını sistem üzerinden gerçekleştiriyor. Günlük sorgulamalar sonucunda risk grubunda olduğu belirlenen öğrencilerin yüz yüze gerçekleşen derslere girmelerine izin verilmiyor. 

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER