SAÜ'de Rektörlük Devir Teslimi Yapıldı

Sakarya Üniversitesinde 15 Temmuz Cuma günü düzenlenen devir teslim töreniyle, Rektör Prof. Dr. Hamza Al, görevi Prof. Dr. Fatih Savaşan’dan devraldı.

SAÜ'de Rektörlük Devir Teslimi Yapıldı

9 Temmuz 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameyle Sakarya Üniversitesine Rektör olarak atanan Prof. Dr. Hamza Al, gerçekleştirilen törenle görevi teslim aldı.

Rektörlük makamında düzenlenen devir teslim töreninde Prof. Dr. Fatih Savaşan, geçmiş dönemde gerçekleştirdiği faaliyetlerden ve üniversitenin kurumsallaşması için yaptıkları katkılardan bahsetti.

Yeni Rektör Prof. Dr. Hamza Al, ülkemizin köklü kurumlarından biri olan Sakarya Üniversitesine kendisini rektör olarak atayan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarını arz ederek söze başladı.
Prof. Dr. Hamza Al, konuşmasında süreçteki katkıları ve desteklerinden dolayı YÖK Başkanı ve üyelerine de teşekkür etti.

Rektör Hamza Al, “Sahip olduğumuz güçlü gelenek ve köklerimiz, kurumumuzu daha ileriye taşıyacaktır. Entelektüel sermayemizin kıymetini bilerek, eski rektörlerimiz, akademisyenlerimiz ve idari personelimizin bilgi ve tecrübelerinden yararlanmaya devam edeceğiz. Kurumumuzun her kademesinde çalışma barışını tesis ederek, uyum ve iş birliğini artırmaya özen göstereceğiz.” ifadelerini kullandı.

Temel önceliklerini aktaran Rektör Prof. Dr. Hamza Al hedeflerini şu şekilde sıraladı:

“Üniversitemiz kurumsal kimliğini geliştirmek ve güçlendirmek,

Üniversitemizi akademisyenler ve öğrenciler tarafından daha fazla tercih edilebilir hale getirmek,

Uluslararası akreditasyon kuruluşları tarafından akredite olan program sayısını artırmak,

Üniversitemizin  uluslararası bilinirliğini artırmak,

Kalite süreçlerini işlevsel kılmak, akademisyenlerin nitelikli yayın kapasitesini artırmak, proje kültürünü yaygınlaştırmak,

Patent sayısını artırmak,

Ülkemizin milli hedeflerin gerçekleştirilmesine yönelik projelerine katkı sağlamak,

Tüm faaliyetlerde Sakarya Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, yerel basın, spor kulüpleri ve sanat camiası ile ortak hareket etmek,

İlimizin marka şehir olma hedefine yönelik tüm katkıyı sunmak.”

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ile iş birliklerini artırmanın da öncelikli hedeflerinden biri olduğuna değinen Rektör Prof. Dr. Al, “Kurumsal kimliklerimiz ayrı olsa da şehrimize ve ülkemize tek bir üniversite gibi hizmet edeceğimize inanıyorum.” dedi.

Rektör Hamza Al, geçmişten günümüze Sakarya Üniversitesine katkı sağlayan başta tüm rektörler olmak üzere yöneticilere, akademik ve idari personele ve bu süreçte çaba gösteren dostlarına teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Prof. Dr. Hamza Al kimdir?
1968 Erzurum doğumlu olan Prof. Dr. Hamza Al, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun oldu.
1993 yılında Sakarya Üniversitesi İİBF Kamu Yönetimi Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak akademik hayata başladı. Yüksek lisansını Uludağ Üniversitesinde, doktorasını Sakarya Üniversitesinde yaptı. 2002 yılında Yardımcı Doçent, 2009 yılında Doçent, 2014 yılında Profesör oldu.
Sakarya Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (SESAM) Müdürlüğü görevini yürüten Prof. Dr. Hamza Al, bölüm başkanlığı, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Siyasal Bilgiler Fakültesi dekanlık görevlerini yürüttü. Yurtdışında misafir öğretim üyesi olarak bulundu. İki dönem Sakarya Büyükşehir Belediyesinde danışmanlık görevi yürüttü.
Halen İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde Profesör olarak görevine devam eden Prof. Dr. Hamza Al, 9 Temmuz 2022 tarihinde Sakarya Üniversitesi Rektörlüğüne atandı.

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER