SEDAŞ çalışanlarına grip aşısı yapıldı

Havaların soğumasıyla birlikte birçok kişinin sağlığını olumsuz etkileyen gribe karşı SEDAŞ (Sakarya Elektik Dağıtım A.Ş.) çalışanlarına grip aşısı yapıldı. 

SEDAŞ çalışanlarına grip aşısı yapıldı

İş sağlığı ve güvenliği faaliyetleri kapsamında Sakarya, Kocaeli Bolu ve Düzce de tüm çalışanlara duyurulan grip aşısı programında; şirket revirlerine başvuran 284 SEDAŞ çalışanına grip aşısı yapıldı. SEDAŞ İşyeri Hekimi Doğan Karahan, “Kış aylarıyla birlikte artan grip şikayetlerine karşı koruyucu bir önlem olarak Şirketimizde bir grip aşısı programı başlattık. Özellikle kronik şikayetleri olan kişilerde yaşam konforunu arttıran aşı programları ile kış aylarında karşı karşıya kalabileceğimiz grip riskini en aza indirmeyi amaçlıyoruz” dedi.
Grip aşısı ile ilgili genel bilgiler şu şekildedir;
Grip aşısının koruyucu etkisi aşılamadan 10-15 gün sonra başlar. Aşılanmanın ideal zamanı grip mevsiminden kısa bir süre öncesidir.
Aşılanma zamanı Ekim ayı başında başlar ve Kasım ayı ortalarına kadar devam eder. Güncel son görüşlere göre aşının kış ayları içinde de olunması koruyuculuk açısından (özellikle risk gruplarında ve özellikle kuş gribinin insandan insana bulaşacak hale gelmesini önlemede) değerli görülmektedir.
Gribe yol açan virüsler sıklıkla değiştiğinden her yıl grip aşısı tekrarlanmalıdır.
Yapılan aşı gribe yol açmaz. Aşı uygulandıktan sonra 1-2 gün süren kırgınlık oluşabilir.
Aşıların çoğunda olduğu gibi grip aşısı da yüzde 100 koruyucu değildir.
Grip aşısı sağlıklı genç erişkinlerde yüzde 70-90 arasında grip belirtilerini önleyebilir, hastalığın etkilerini azaltabilir, böylece iş gücü kaybı ile gündelik hayattaki beklenmedik durumları en aza indirir.

Gripten korunmak için ise;
Hasta kişiler ile temas etmemeye çalışılmalı, 
Dengeli beslenmeye dikkat edilmeli, 
Ellerin sık sık yıkanmalı ve kişisel hijyen kurallarına uyulmalı,
Mümkün olduğunca kalabalık ve kapalı ortamlardan uzak durulmalı, 
Hareketli yaşam ve sağlıklı bir uyku düzeni ile bağışıklık sisteminin güçlü tutulması sağlanmaya çalışılmalıdır.
 

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER