Şehitlerimizi Rahmetle ve Minnetle Yad Ettik

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. Yılı ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla İlimizde Anma Törenleri Gerçekleştirildi.

Şehitlerimizi Rahmetle ve Minnetle Yad Ettik

Serdivan Şehitliğinde başlayan anma programına Vali Ahmet Hamdi Nayir’in yanı sıra; Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Garnizon ve 7. Komando Tugay Komutan Vekili P. Alb. Salih Üstündağ, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar İl Emniyet Müdürü, İl Jandarma Komutanı, askeri ve yargı erkânı, Üniversite Rektörleri, ilçe belediye başkanları, kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, Gazi ve Şehit yakınları ile STK temsilcileri katıldı.

“SERDİVAN VE YORGALAR ŞEHİTLİKLERİNDE ANMA TÖRENLERİ YAPILDI”
Şehitlik Anıtına çelenklerin konulmasıyla başlayan programda, saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okunurken, askerler tarafından tüm Şehitlerimiz için saygı atışı da yapıldı.
Günün anlam ve önemi belirten bir konuşma yapan Personel Üst. Mehmet Akif Cenk, “Çanakkale Boğazına girerken yükselen muhteşem Mehmetçik Abidesi, sıkılmış bir yumruk gibidir. Çökmüş denilen bir devletin ölümsüz bir millete sahip olduğunu gösteren, saldırganlara karşı Türkün yumruğunu vurduğu, çelikten zırhlara iman dolu göğsünü gerdiği gencecik bir kuşağın kanı ile yıkanan bir yerdir” ifadelerini kullanarak Deniz Zaferine dair anlatımlarda bulundu.

Konuşmanın ardından Şehitlerimiz için okunan Kur'an-ı Kerim Tilaveti ve yapılan duanın ardından Şehitlik Anı Defterine, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin tarihte eşine az rastlanır en büyük kahramanlık destanlarından biri olduğu kadar, Kurutuluş Savaşına ve Cumhuriyetin kuruluşuna giden yolda milletimizin verdiği en büyük varoluş mücadelesi olduğunu, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebediyete intikal eden kahramanlarımızı ve vatanını canından aziz bilen Malazgirt’ten Çanakkale’ye, Dumlupınar’dan 15 Temmuz’a kadar tüm Şehitlerimizi rahmet ve minnetle andığını, tüm Gazilerimize de şükranlarını sunduğunu belirtip imzalayan Vali Ahmet Hamdi Nayir, protokol üyeleri ile birlikte Şehitlerimizin mezarlarına karanfil bırakırken Şehit yakınları ile de selamlaştı.
Buradaki programın ardından Adapazarı İlçesindeki Yorgalar Şehitliğinde devam eden anma töreninde Kur'an-ı Kerim Tilaveti ve yapılan duanın ardından Sağlık Tğm. Oğuzhan Varlı tarafından Şehitliğin tarihi anlatıldı. Vali Ahmet Hamdi Nayir, burada da protokol üyeleri ile birlikte Şehitlikteki mezarlara kırmızı ve beyaz karanfil bıraktı.

“DERNEKLERİMİZ ÜYELERİNİN DERTLERİNE DERMAN OLMAYA ÇALIŞIYOR”

Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Sakarya Şubesine uğrayan Vali Ahmet Hamdi Nayir, Dernek Başkanı Mustafa Çolak ve Gaziler tarafından karşılandı. Dernek binasında Anı Defterine duygu ve düşüncelerini yazarak imzalayan Vali Ahmet Hamdi Nayir, dernek üyeleri ile bir süre sohbet etti.
Derneklerimizin üyelerini bir araya getirip, onların dertleriyle yakından ilgilenerek güzel faaliyetlerde bulunduklarını belirten Vali Ahmet Nayir, “Büyükşehir Belediyemize böyle güzel bir yeri ayarladıkları için bir kez daha teşekkür ediyorum, birçok ilde olmayan bu nimet, merkezi bir noktada güzel bir alanda bulunuyor. Konferans salonlarıyla, ortamıyla gerçekten hizmete layık bir yer olan bu binayı derneklerimiz ortaklaşa kullanıyorlar.

“KUTSALLARI KUTSAL YAPAN UĞRUNDA CAN VERİLMESİDİR”
Gönül arzu ediyor ki, dünya barış dünyası olsun. Ancak dünyada sıkıntılar devam ediyor, yaşadığımız coğrafyanın da payı var, Şehitler Tepemiz de hiç boş kalmıyor. Gönlümüz Hz. Adem'in, Hz. Havva'nın çocukları olarak, barış içinde yaşamayı diliyor.
Bayrağı ve toprağı kıymetli kılan onun uğrunda can vermeyi göze almamızdır. Bu ruhun bu coğrafyada yaşamış olması lazım, yoksa burada bize hayat hakkı bile tanımayacaklar. Bizim kutsallarımızı kutsal yapan, onun uğrunda can verme vermeyi göze almamızdır. Bu coğrafyada da bunun binlerce örneğini, milyonlarca örneğini gördük. Bütün geçmişlerimize, bütün Şehitlerimize Yüce Allah’tan rahmet dilerken, yine bu uğurda can vermeye hazır olduklarını ispatlayan, bu uğurda fedakârlıktan da kaçınmayacağını gösteren kahraman Gazilerimize de sağlıklı, sıhhatli ömür diliyoruz. İnşallah daha güzel günlerde, daha güzel Türkiye'de bu ruhu da yaşatarak beraber var olacağız” dedi.

“ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERİ TEBRİK ETTİ”
Vali Ahmet Hamdi Nayir, daha sonra Sakarya Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen anma programı için Serdivan Erol Olçok Anadolu Lisesine geçti. Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, İl Protokol Üyeleri, STK temsilcileri, Gaziler ve Şehit yakınları, öğretmen ve öğrencilerin de katıldığı program saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Günün anlam ve önemine binaen İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş ile Sakarya Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Nilgün Uygul’un açılış konuşmaları yaptıkları programda ‘Çanakkale Şehitlerine’ adlı şiir okunurken, ‘Ölmeden Mezara Konmak’ belgeseli ve  ‘Eşsiz Çocuklar’ adlı gösteri de yer aldı.
Programın sonunda İl genelinde düzenlenen resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye girenlere ödüllerini de veren Vali Ahmet Hamdi Nayir, Konferans Salonu girişinde bulunan ‘On Beşli Çizerlerden On Beşlilere Şükranlarımızla’ adlı sergiyi gezerek, Sakarya Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerini tebrik edip başarılarının devamını diledi.

SBB Basın Şube Müdürlüğü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER