Serbes: Kışlaçay Mahallesi sorunlarının çözülmesini bekliyor

Bağımsız Siyasetçi Ender Serbes, Arifiye Kışlaçay Mahallesi’nin dere yatağı ıslahı, altyapı gibi sorunlarının olduğunu belirterek, bu sorunların bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi.

Serbes: Kışlaçay Mahallesi sorunlarının çözülmesini bekliyor

LAFKA DERESİ ECİLEN ISLAH EDİLMELİ 
Ender Serbes, Arifiye Kışlaçay Mahalle Muhtarı Cemal Aldemir ile bir araya gelerek mahallenin sorunlarını ve çözüm önerilerini konuştu. Serbes, yaptığı açıklamada mahallede bulunan Lafka Deresi’nin ivedilikle ıslah edilmesinin istendiğini kaydetti. Yerleşim alanı içinde kalan derenin etrafında toprak kaymaları olduğunu dile getiren Serbes, “Toprak kaymaları konutları da etkiliyor. Evlerde de kaymalar yaşanıyor. Toprak kaymaları sebebiyle derenin içi çamur ve ağaç parçalarıyla dolmuş. Bu derenin ıslahı çok önemli. Maazallah aşırı bir yağış sonucu dere taşabilir. Malum önümüz kış. Kış aylarında yağışlarda artıyor. Su baskını sonucu üzücü bir olay yaşanmaması için mümkün olduğunca çabuk bir şekilde derenin içi temizlenerek sel suyunun taşkına sebep olmadan rahatlıkla akması sağlanmalı. Şimdiden tedbir alınmazsa sonradan pişmanlık fayda vermez. DSİ ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından bu çağrıya bir an önce kulak verilmeli.” diye konuştu.

BU İNSANLAR NEREYE GİDECEK
Dere yakınında bulunan bazı evlerin boşaltılmasının istendiğini anlatan Serbes, ancak bu insanlara gidecek bir yer gösterilmediğini ifade etti. Serbes, “Evi boşaltın demek çok kolay. Bazı insanların gidecek bir yeri yok. Bu insanlara yardımcı olunmalı ve yaşayacakları yeni bir yer gösterilmeli. Hiç kimse tehlike altında bu evlerde çoluk çocuğuyla oturmak istemez. Ama gidecek bir yerleri olmadığı için bu insanlar zorunlu olarak bu evlerde korku içinde yaşıyorlar. Bu insanlara şimdiden el uzatılmalı ve bir felaket yaşanmadan tedbir alınmalı. Tehlikeli bölgede evi olan hiç kimse yeni bir yer gösterildiğinde ‘ben burayı terk etmem’ diye diretmez. Yeter ki insanlara yeni bir yaşam alanı gösterilsin, sahip çıkılsın.” şeklinde konuştu.

KANALİZASYON SORUNU ÇÖZÜLMELİ
Ender Serbes, mahallenin kendi imkanları ile önceden yaptığı bir kanalizasyon sistemi olduğunu, ancak bu sistemin arıtmaya giden bir şebekeye bağlı olmadığı için çevre kirliliğine sebep olduğunu dile getirerek şu bilgeleri verdi: “Büyükşehir Yasası öncesi burası bir orman köy olduğu için köy sakinleri daha temiz bir köy için kendi imkanları ile bir kanalizasyon yapmış. Ancak bu kanalizasyon bir şebekeye, bir arıtma tesisine bağlı değil. Bu sebeple köy yerleşim birimi dışında doğaya boşalıyor. Vadilere akan kanalizasyon yağmur suları ile sonunda Sakarya Nehri’ne ulaşıyor. Mahallenin Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nden talebi kanalizasyonun bir şebekeye bağlanması ya da büyük bir sızdırmaz foseptik çukuru açılması. Dolan bu çukurunda zaman zaman vidanjörlerle temizlenmesi. Kışlaçay sakinleri kanalizasyon ile çevrenin kirlenmesini istemiyor.” 

YAKACAK VE ARAZİ KULLANIMI TALEBİ 
Kışlaçay’ın daha önce orman köy olması sebebiyle yakacak odun yardımı aldığını, ancak Büyükşehir Yasası ile mahalleye çevrilmesiyle yakacak yardımının kesildiğini hatırlatan Serbes, “Mahalle sakinleri yakacak odun yardımının sürmesini istiyorlar. Sadece Kışlaçay değil, daha önce orman köy statüsünde olan mahallelerde bu haklarının yeniden verilmesini istiyorlar. Ayrıca eskiden beri ekip biçtikleri orman vasfını kaybetmiş arazileri de eskiden olduğu gibi ekip biçmek istiyorlar. Kışlaçay sakinleri, halkı sorunlarının bir an önce çözülmesini bekliyorlar.” dedi.

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER