Serbes: Mahalleye çevrilen köyler kazanmadı, aksine büyük kayıplar yaşadı 

Bağımsız Siyasetçi Ender Serbes, Büyükşehir Yasası ile mahalleye dönüştürülen köylerin hiçbir şekilde kârlı çıkmadığını belirterek, “Aksine hizmet alamadığını gibi köye ait taşınmazları da birer birer kaybetti.

Serbes: Mahalleye çevrilen köyler kazanmadı, aksine büyük kayıplar yaşadı 

İsteyen mahalle önceden olduğu gibi koşulsuz köy statüsüne geçebilmeli.” dedi.

MAHALLE OLMALARI KAZANDIRMADI, KAYBETTİRDİ 
Ender Serbes, yaptığı açıklamada, zaman zaman köyleri mahalleye çevrilen muhtarlarla ile bir araya geldiklerini belirtti. Muhtarların, mahalle olmalarına rağmen hizmet alamadıkları, hayvancılıkta sıkıntı yaşadıkları ve önceden köy tüzel kişiliğine ait taşınmazların ise ellerinden çıkmasından şikayet ettiklerini kaydeden Serbes, “Mahalleye dönüştürülen köyler kazanmadı, aslında büyük zarara uğradı, kaybetti.” dedi.

TELAFİSİ MÜMKÜN OLMAYAN MAĞDURİYET 
Türkiye’de, büyükşehirlerin sınırları içerisinde kalan köylerin statülerinin, 12 Kasım 2012’de çıkartılan bir yasa ile mahalleye dönüştürüldüğünü hatırlatan Serbes, yasanın 30 Mart 2014 seçimlerinden sonra yürürlüğe girdiği bilgisini verdi. Köylerin mahallelere dönüştürülmesiyle, köylülerin büyük mağduriyetler yaşadığını anlatan Serbes, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bu durum gerçekten geri dönülmez, telafisi mümkün olmayan mağduriyetlere sebep oldu. Köylüler maddi manevi büyük zarara uğradı. Köy tüzel kişiliğinden yasa ile belediyeye geçen taşınmazlar satıldı. Köy konağı, köye ait arsalar gibi taşınmazlar köylülerin ellerinden gitti. Değerinin çok altında ucuza giden bu taşınmazların geri gelmesi mümkün değil. Bazı kırsal mahallelerde imar değişikliği ile tarım toprakları imara açıldı. Ayrıca hayvancılık büyük darbe aldı. Ahır yapımı zorlaştı. Mevcut ahır sahipleri büyük sıkıntı yaşadı. Hayvancılık büyük sekteye uğradı. Bu insanlar en temel geçim kaynaklarını kaybetti. Üreten köylüler tüketen haline getirildi.”

MÜLKLERİ SATILIYOR AMA HİZMET YOK 
Köylerin mahalleye çevrilmesiyle birlikte emlak vergisi muafiyeti kaldırıldığını dile getiren Serbes, ayrıca, Çevre Temizlik Vergisinin de köylüleri kapsar hale geldiğini vurguladı. Ekonomik olarak zaten çok zor durumda olan köylülerin bu şekilde sırtına daha çok yük bindiğini anlatan Serbes, “Yük bindiği gibi hizmette alamadılar. Köyden mahalleye çevrilen yerlerde altyapı, üstyapı denen bir şey yok. Gözle görülür ciddi bir hizmet yok. Milyonlar değerinde taşınmazlarından olan köylülerin belediyelerden bir çöp bidonu almaları bile bazen mümkün olmuyor, ya da vatandaştan ücreti isteniyor. Vergi alınıyor, mülkler satılıyor ama orantılı bir hizmet verilmiyor. Planlı, programlı, mahallelerin en acil ihtiyaçlarına göre bir yatırım yok. En azından önceden İl Özel İdareleri kapatılmadan bu hizmetler muhtarlar ile birlikte istişare ediliyor, planlanıyor ve aciliyet duruma göre tek tek hayata geçiriliyordu. Bununla ilgili düzenli bir kaynak ayrılıyordu. Ancak köyler belediyeye geçince, bu yerler için böyle düzenli, planlı, programlı bir çalışma sistemi yok. Mahalleler öylece ortada kalmış durumda.” diye konuştu.

KOŞULSUZ KÖY STATÜSÜNE GEÇİRİLMELİ 
Yeniden köy statüsüne geçmek isteyen mahallere hiçbir koşul öne sürülmeden, aba altından sopa gösterilmeden bu taleplerinin sadece muhtarlık başvurusuyla gerçekleşmesi gerektiğinin altını çizen Serbes, “Yaşanan sıkıntılar üzerine 16 Ekim 2020 tarihinde kanunla mahalleye dönüştürülen köyler tekrar kırsal mahalleye dönüşüm hakkı verildi. Ancak bu bazı şartlara bağlandı. Mahalleye dönüştürülen köylerin kırsal mahalle ilan edilerek yeniden köy statüsü kazanması için bağlı bulunduğu belediye başvurması gerekiyor. Eğer bu talep kabul edilirse bu kez Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edilmesi şartı aranıyor. Yani yoğun bir bürokrasi devreye giriyor. Emlak, çevre temizlik vergisini kaybetmek istemeyen belediyeler bazen bu talebe olumsuz cevap verebiliyor. Ayrıca mahalle statüsünden çıkan yerlerin hiçbir şekilde hizmet alamayacakları gibi söylemler ile aba altından sopa gösterilmesi de sıkıntılı bir durum. Bu köylerin sorunlarıyla kim ilgilenecek. Büyükşehir Yasası’ndan önce olduğu gibi hiç bir koşul öne sürülmeden isteyen mahalleler köye çevrilmeli ve altyapı, üstyapı ve diğer acil hizmetleri de yine önceden olduğu gibi alabilmeli. Bu köylü kardeşlerimizin en doğal hakkı ve bu hak onlara ivedilikle verilmeli.” şeklinde açıklamasını tamamladı.

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER