Serbes: Maske hariç okullar bildiğiniz gibi

Bağımsız Siyasetçi Ender Serbes, yüz yüze eğitimin başladığı okullarda ciddi bir salgın önlemi olmadığını belirterek, “Sınıflar çok kalabalık. Sosyal mesafe korunamıyor.

Serbes: Maske hariç okullar bildiğiniz gibi

Hijyen yetersiz. Maske hariç okullar salgın öncesi dönemdeki gibi. Ancak ciddiyetle istenirse önlem almak zor değil.” dedi.

VELİLER VE ÖĞRENCİLER ENDİŞELİ 
Ender Serbes, yaptığı açıklamada, yüz yüze eğitimin ikinci haftasında okullardaki salgın tedbirlerinin çok yetersiz olduğunun görüldüğünü söyledi. Velilerden okullardaki durum ile ilgili şikayetler aldıklarını ifade eden Serbes, okulların yüz yüze eğitim için uygun hale getirilemediğini kaydetti. Koronavirüs salgınının başlamasının üzerinden 1,5 yıldan fazla bir zaman geçtiğini hatırlatan Serbes, “Ne yazık ki, okulların genel olarak kapalı bulunduğu bu dönemde yeterince önlem alınmamış. Sınıflar çok kalabalık. Sosyal mesafe diye bir şey yok. Sıralarda öğrenciler yan yana iki kişi oturuyor. Personel yetersizliği sebebiyle hijyen konusunda sıkıntılar var. Maske hariç okullar salgın öncesi dönemdeki gibi. Pandemi tedbirleri çok yetersiz. Veliler ve öğrenciler çok endişeli.” diye konuştu.

ÇOK GEÇ DEĞİL İYİ BİR PLANLAMA YAPILABİLİR 
Okulların yeniden kapanmaması ve 2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı’nda eğitimin mümkün olduğunca yüz yüze devam etmesi için iyi bir planlama yapılabileceğinin altını çizen Serbes, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Henüz geç kalınmış değil. Öncelikle hayati önem taşıyan maske, mesafe ve hijyen kuralları sıkı sıkı uygulanmalı. Gerçekten göstermelik değil amacına uygun olarak doğru maske takılması önemli. Bu bakımdan öğrenciler bu konuda bilinçlendirilmeli. Her öğrenciye günde iki adet maske ücretsiz verilmeli. Çünkü bu maskelerin 3 saatte bir değiştirilmesi gerekiyor. Belki maske almaya imkanı olmayan öğrenciler olabilir. Bu gün iyi koruyan bir kutu maske 25-30 lira. Her gün öğrencisine iki adet maske verecek durumu olmayan aileler olabilir. Bu sebeple öğrenciye maske yardımı çok önemli. Ayrıca, öğrenciler ya okula girerken, ya da sınıflara alınırken, dersler başlamadan mutlaka ateş ölçümü yapılmalıdır.”

SINIFLAR BÖLÜNEREK MEVCUD AZALTILABİLİR
Serbes, bu gün sınıf düzeninin Koronavirüs dönemi öncesiyle aynı olduğunu, bir sırada iki öğrencinin yan yana oturduğunu dile getirerek, bunun da çok önemli olan sosyal mesafe kuralının uygulanamadığını ortaya koyduğunu vurguladı. Sınıflardaki kalabalık öğrenci mevcudunun mutlaka  azaltılması gerektiğine ve ders süresinin kısaltılabileceğine dikkat çeken Serbes, şu önerilerde bulundu: “Keşke bu süreçte ek derslikler yapılabilseydi ve sınıflarda öğrenci sayıları azaltılabilseydi. Ancak bu yapılmadı. Bu günkü salgın şartlarında her sırada bir öğrenci oturması gerekir. Bunun için sınıflar belki ikiye bölünebilir. Dönüşümlü olarak derslere göre haftanın birkaç günü yüz yüze eğitim verilirken, birkaç gün ise uzaktan eğitim verilebilir. Matematik, fen gibi anlaşılması zor sayısal dersler yüz yüze yapılırken, okumaya dayalı sözel dersler ise uzaktan eğitimle yapılabilir. Nitekim bazı üniversiteler bu modeli benimseyerek bazı dersleri yüz yüze, bazı dersleri ise uzaktan vereceklerini açıkladılar. Orta ve lise eğitiminde de bu model salgın kontrol altına alınıncaya kadar uygulanabilir Ayrıca ders saatleri 45 dakika yerine 30 dakikaya düşürülürse kapalı mekan olan sınıflardaki  kalabalık ortamda bulunma süresi de kısalacaktır. Nitekim Ankara gibi büyükşehirlerde bazı okullarda ders saatleri 30 dakikaya indirildi. ”

OKULLARDA AŞILAMA KAMPANYASI BAŞLATILABİLİR
Aşılama yaşının 12’ye düşürüldüğünü dile getiren Serbes, Sağlık Bakanlığı’na çağrıda bulunarak aşının çocukların ayağına kadar getirilerek okullarda uygulanabileceğini belirtti. Okul yönetimlerinin, öğrenci velilerine bir yazı göndererek aşı izni almasının aşılamayı hızlandıracağını ifade eden Ender Serbes, “Ne kadar çok öğrenciye aşı vurulursa, öğrenciler arasındaki bağışıklık oranı o kadar çok artacaktır. Çocuklarımızın sağlığı her şeyden daha önemlidir. Bu bakımdan herkes üzerine düşen görevi büyük bir sorumluluk bilinciyle yerine getirmelidir.” şeklinde açıklamasını sonlandırdı.  

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER