‘Serbes: Öfke dili hepimize zarar verir,bundan kurtulmak lazım’

Gelecek Partisi Sakarya İl Başkanı Ender Serbes, son günlerde hem siyasette, hem de toplumda sıkça öfke diline rastladıklarını belirterek, bunun tüm ülkeye zarar vereceğini söyledi. 

‘Serbes: Öfke dili hepimize zarar verir,bundan kurtulmak lazım’

Serbes, yaptığı açıklamada, öfke dilinin özellikle de mübarek Ramazan ayında bile sürmesinin hiçte hoş olmadığını dile getirdi. Ölüm listeleri hazırlayanlar, ‘seninle bir yerde karşılaşmayalım’ diyenler, birbirlerine sosyal medyadan açıkça tehdit edenlerin bulunduğunu ifade eden Serbes, bunların içinde topluma örnek olması gereken aydın olarak bilenen insanların da olmasının çok üzücü olduğunu vurguladı. 

GENÇ NESLE KÖTÜ ÖRNEK
Bu tutum ve kullanılan öfke dilinin özellikle genç nesle kötü örnek teşkil ettiğinin altını çizen Serbes, “Neredeyse ülkede her yerde öfke dili hakim. Bu durum en çok da genç nesli kötü etkiliyor. Sürekli kavga, sürekli tartışma. Huzur ve sükunetin olmadığı böyle bir ortamda çocuklarımız, gençlerimiz nasıl ruhsal sağlığını koruyarak yetişebilir. Nasıl ruhen sağlıklı bir birey olabilir. Öfke dolu bir toplumda büyüyen gençlerimiz ne yazık ki şiddet eğilimi gösterir. Bu da gelecek için çok ciddi kaygı duyulması gereken önceliğimiz olmalı.” diye konuştu. 

KÖTÜLÜK NORMELLEŞMEMELİ
“Ne oldu bize böyle. Geleneklerimize, göreneklerimize, ahlak ve din anlayışımıza, demokratik değerlerimize ne oldu” diye soran Serbes, açıklamasına şöyle devam etti: “Neden sakince konuşarak ve müzakere ederek varsa sıkıntılarımızı aşamıyoruz. Neden herkes birbirine tehdit savuruyor. Bakın bu ayrıştırmalar birkaç yıl önce sosyal medya üzerinde sahte hesaplar kullanarak taciz ve hakaret eden bir avuç maaşlı troller ile başladı. Şimdilerde ise birçok vatandaşımız gerçek isimleri ile alenen bu hakaret ve nefret dilini benimsedi ve sosyal medyada kullanıyor. Son birkaç yılda troll zihniyetinin halkta yayıldığını ve kötünün normalleştiğini görmek gerçekten çok üzücü. Toplumu kutuplaştırarak, şucu bucu diyerek, fikrini beğenmediğimiz, ya da bizim gibi düşünmeyenlere hemen hain, terörist damgasını yapıştırarak nereye varabiliriz.”

ADALET VE HUKUK ÇÖZÜM OLMALI
Birbirimize bağırmak, çağırmak, tehdit etmek yerine, bir suç unsuru varsa bunu medeni bir şekilde hukuka başvurarak çözülmesinin en sağlıklı davranış biçimi olacağını dile getiren Serbes, “Olası bir darbe zamanı için şimdiden liste hazırlayıp onlarca insanı öldüreceklerini ilan edenler, mermi gösterip tehdit savuranlar, insanların eşlerini hatta çocuklarını dahi öldüreceklerini hiç utanmadan, sıkılmadan alenen söyleyenler hukuk çerçevesinde karşılığı ne ise mutlaka cezalandırılmalıdır. Adalet ve hukuk mutlaka devreye girmeli ve toplumumuzda bu tip ayrışmalara sebep olacak tahriklere fırsat verilmemelidir. Görevi bu ve benzeri yayınların hesabını sormak olan RTÜK’ün bu yaşananlara duyarsız kalması, hatta RTÜK başkanının ‘Böyle giderse haberde yorum yapılmasını da engelleriz’ gibi özgürlükleri daha da kısıtlayıcı bir yaptırımı gündeme getirmesi Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin resmi kurumları nasıl bir mutasyona uğrattığının da en belirgin göstergesidir.” şeklinde konuştu. 

BAYRAMDA MANEN KUCAKLAŞALIM
“Gelin Ramazan Bayramı milat olsun, bizleri karamsarlığa sürükleyen bu kötü gidişata son verelim” çağrısında bulunan Serbes, “Kökü sağlam milletimize de bu yakışır. Dünyayı kurtarmaya kendimizden başlamalıyız. Önce biz siyasetçilerin dili değişmeli. Saygının ön planda olduğu, halkımıza hizmet için fikirlerin ve projelerin yarıştığı yeni ve yapıcı bir siyasi sürece ihtiyacımız var. Koronavirüs bize hayatı sorgulattı. Tüm dünyada insanlığın ölüme ne kadar yakın olduğunu gösterdi. Gerek var mı şu kısacık ömrümüzde; bu kadar kin, nefret ve öfkeye. Gelin Ramazan Bayramı vesile kılarak bir milat oluşturalım ve samimi bir şekilde manen kucaklaşalım. Bakın o zaman ülkemiz daha da güzelleşecek. Huzur ve sükunet bulacak.” şeklinde sözlerini tamamladı. 

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER