Sosyal, Bilimsel ve Teknoloji İşbirliği Protokolü İmza Töreni Gerçekleştirildi

Sakarya Valiliğinin himayelerinde; Sakarya Üniversitesi, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleştirilecek “Sosyal, Bilimsel ve Teknoloji İşbirliği Protokolü” için imzalar atıldı.

Sosyal, Bilimsel ve Teknoloji İşbirliği Protokolü İmza Töreni Gerçekleştirildi

Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirilen imza törenine Valimiz Sayın Çetin Oktay Kaldırım ile birlikte; SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, SAÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Barış Tamer Tonguç, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, SUBÜ Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Zafer Tatlı ve diğer yetkililer katıldı.

“Öğrencilere ve Öğretmenlere Destek Verilecek”
SAÜ, SUBÜ ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında eğitim, öğretim, araştırma ve bunlara yönelik tamamlayıcı nitelikteki hizmetlere ilişkin işbirliğine yönelik düzenlenen protokol kapsamında;
Sakarya’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı tüm eğitim kademelerindeki okullarda eğitim alan öğrencilerin gelişiminin sağlanması, öğretmenlerin bilimsel araştırma ve lisansüstü eğitimlerine destek verilmesi, üniversitenin altyapı, bilgi ve tecrübelerini kullanarak AR-GE faaliyetlerinde bulunulması, TÜBİTAK tarafından düzenlenen ulusal ve uluslararası düzeydeki yarışmalar, projeler, olimpiyatlar ile öğrencilerde patent/faydalı model, marka, tasarım ve ürün bilinci oluşturulmasına yönelik yapılacak olan faaliyetlerde bağlı okulların altyapılarının karşılıklı olarak kullanılması, üniversitelerin ihtiyaç duyduğu ve talep ettiği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı resmi okullarda üretilen mal ve hizmetlerin (yemek hizmeti, maske, temizlik ürünleri, vs.) temininde devamlılığın sağlanması ve ortaklaşa panel, seminer, bilim şenliği, proje, çalıştay, sergi, vb. organizasyonların yapılması hedefleniyor.

“Vali Kaldırım’a Teşekkür Ettiler”
SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, SAÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Barış Tamer Tonguç ve İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı işbirliği protokolüne dair düşüncelerini paylaştıkları imza töreninde, desteklerinden dolayı Vali Çetin Oktay Kaldırım’a da müteşekkir olduklarını ifade ettiler.

“İşbirlikleri Her Açıdan Yarar Sağlayacak”
Üniversiteler ile eğitim yuvalarımızın birlikte hareket ederek güzel bir işbirliği içerisinde olmasının, geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimizin kendilerine, ailesine, devletine, milletine, ülkesine ve şehirlerine daha yararlı olmalarında büyük rolü olduğunu ifade eden Vali Çetin Oktay Kaldırım, “Öncelikle bu işbirliği protokolünün İlimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, iki güzide üniversitemiz ile İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzü tebrik ediyorum. 

“Projeleri Önemsiyorum”
Toplumların refah seviyesini yükselten ve onları daha başarılı, daha huzurlu kılacak yegâne unsur eğitimdir. Böylesi projelerle gençlerimizin ve çocuklarımızın karşılıklı etkileşim ve iletişim halinde olmalarının, sosyal, bilimsel ve teknoloji alanlarını iyi kullanmak adına bir araya gelerek ileriye dönük düşüncelerini şekillendirmelerinin faydalarını, daha ileriki yıllarda bariz bir şekilde göreceğimizi ümit ediyoruz. İstediğimiz ve arzuladığımız bir eğitim ortamını, bizi ileriye taşıyacak projelerin, bu geniş kapsamlı protokolde ihtiva edildiğini görüyoruz. Bizler her alanda bu tür işbirliklerinin, paylaşımların, desteklerin önemini defaatle savunduğumuz gibi, elbette uygulamada neler yapıldığının da iyi takip edilmesini önemsiyoruz. Bununla birlikte çocuklarımız ve gençlerimizin yanı sıra; işbirliği protokolünde öğretmenlerimizin de özellikle lisansüstü alanlardan daha iyi faydalanmalarının sağlanmasına yönelik çalışmaların yer almasını da yararlı buluyorum.

“Geleceğe ve Yeni Nesil Alanlara Yatırım Yapıyoruz”
Çocuklarımızı özellikle yeni nesil alanlarda yetenekleri, ilgi alanlarına göre iyi bir şekilde yönlendirirsek, onlardan yatkın oldukları alanlarda başarı beklemek daha kolay olacaktır. Çocuklarımızın ve gençlerimizin hem maddi hem de manevi anlamda, tüm alanlarda mümeyyiz hale gelmeleri için bu tür çalışmaların artarak devam etmesinden yanayız. Eğer her alanda güçlü bir ülke olmak istiyorsak, geleceğe güvenle bakmayı arzuluyorsak, çocuklarımıza ve gençlerimize büyük yatırımlar yapmamız gerekiyor. Veri, bilgi, bilişim, yazılım, metaverse gibi yeni nesil alanlara yatırım yapan ülkelerin, dünyanın başarılı aktörleri olduğuna şahit olduğumuz bu zamanda, eğitim çalışmalarında bu gibi yeni nesil alanlarda ön almayı, gençlerimizi bu yeni becerilerle donatabilmeyi arzu ediyor, devletimize ve milletimize daha fazla faydalı olmaları için elimizden gelen her desteği vermeye gayret gösteriyoruz.

“Her Türlü İmkan Sağlanacak”
Öğrencilerimizin güncel bilimsel ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda üniversitelerimizin imkân ve deneyimlerinden yararlanması, üniversitelerimizin de aynı derecede okullarımızın imkanlarından faydalanmaları, toplumun her kesimine büyük katkı sağlayacaktır. Bu kapsamda öğrencilerimizin bilimsel düşünme ve davranışlarla estetik değerleri birleştiren, üreten, problem çözen ve değerlerine sahip çıkan bireyler olarak yetişmelerine katkı sağlamak, araştırmaya ilişkin işbirliğini geliştirip yerleştirmek üzere gerekli koşulların düzenlenmesi adına yapılan bu protokolde emeği geçen herkesi tebrik ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Çetin Oktay Kaldırım ile birlikte; SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, SAÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Barış Tamer Tonguç ve İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı tarafından işbirliği protokolüne imzalar atıldı.

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER