Subü Senatosu’ndan Suriye rejimine tepki

Yapılan uluslararası anlaşma gereği İdlib’de konuşlu bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri birliğine yönelik olarak Suriye rejim güçleri tarafından gerçekleştirilen saldırıya SUBÜ Senatosu’ndan tepki geldi.

Subü Senatosu’ndan Suriye rejimine tepki

Yayınlanan mesajda milli birlik bilinciyle hareket edilmesi gerektiğine vurgu yapıldı. Senato kararı şöyle: 

Sınırımızın yanı başında yaşanan çatışmalar ve bölgede oluşması muhtemel terör koridoru milli güvenliğimizi ve toprak bütünlüğümüzü sınırlarımızın ötesinde sağlama zorunluluğunu ortaya koymuştur.

Suriye’de yaşanan ve çok büyük acılara sahne olan iç savaşın ardından ülkemiz milyonlarca mülteciyi kucaklayarak dünya tarihinde eşine az rastlanır bir yardımseverlik örneği sergilemektedir.

Mazlumların insan onuruna yakışır bir şekilde yaşaması için milletimiz de büyük fedakârlıklar göstererek gerekli yardımlarda bulunmuştur.

Yıllardır süren bu zulmün gelinen son noktada çok daha acımasız bir hal aldığı görülmektedir. İdlib’te yaşam mücadelesi veren sivilleri bölgeden çıkarmak ve hâkimiyet kurmak isteyen rejim güçleri, her gün çok daha büyük katliamlara neden olmakta; bunu yaparken Suriye’de çıkarları bulunan devletlerden büyük destek görmektedir.

Ülkemiz diplomatik kanallarla mazlumların yaşamlarını güvence altına almak ve İdlib’te bir güvenlik koridoru oluşturmak amacıyla girişimlerde bulunmuş ve bunu ilk etapta sağlamıştır. Yapılan anlaşmalara uymayarak güvenlik koridorunu taciz eden rejim güçlerini engellemek için silahlı kuvvetlerimiz bölgede konuşlanmıştır.

Bu süreç devam ederken İdlib’te gerçekleştirilen hava saldırısı sonucunda 33 askerimiz şehit düşmüş, 32 askerimiz ise gazi olmuştur. Mazlumların yanında yer alan ülkemiz dünyadan herhangi bir destek görmediği gibi, bu yolda attığı adımlar engellenmeye çalışılmaktadır.

Büyük bir acı yaşadığımız bu süreçte milli birlik ve beraberliğimiz, dayanışma gücümüz her türlü kirli ittifakın üstesinden gelecek yegâne güçtür.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Senatosu olarak bölgenin istikrarı ve vatanımızın güvenliği amacıyla operasyonlar gerçekleştiren Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimizin daima yanındayız.

Şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize şifa, kederli ailelerimize ve milletimize sabırlar diliyoruz.

Milletimizin başı sağ olsun.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Senatosu
 

SUBÜ Basın Servisi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER