SUBÜ ve Sodexo iş birliği yapacak 

SUBÜ ve Sodexo arasında imzalanan iş birliği protokolü ile aşçılık programı öğrencilerinin sektöre nitelikli iş gücü olarak yetiştirilmesi planlanıyor. 

SUBÜ ve Sodexo iş birliği yapacak 

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) ile Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi A.Ş. arasında iş birliği protokolü imzalandı. Sapanca Park Uygulama Oteli’nde gerçekleştirilen protokol törenine SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Zeytinoğlu ve Genel Müdürlük Yetkilileri, Sapanca Turizm Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Şevki Ulema, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. 

İmzalanan protokolle Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü, Aşçılık programında kullanılan atölyelerde okulun, eğitsel, sosyal ve ekonomik gereksinimlerinin giderilmesi yolu ile güçlendirilmesi; işletmenin ihtiyaç duyulan nitelikli iş gücünün Sodexo İş Birliği Modeli ile yiyecek içecek sektörünün, mutfak araç, gereç ve ekipmanlarını kullanarak, hijyen ve sanitasyon kurallarına uygun yiyecek üretimi yapma ve servise hazır hale getirebilen, aşçılık mesleğinin yeterliklerine sahip sorumlu, nitelikli eleman gücünü yeni teknik ve yöntemlere dayalı olarak yetiştirilmesi amaçlanıyor. 

Hedefimiz nitelikli insan ve iş gücü yetiştirmek
Protokolün hayırlı olmasını dileyerek sözlerine başlayan SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık “Sayın genel müdürümüze doğru yere geldiniz diyorum çünkü biz ‘Bilgiyi Beceriyle Bütünleştiriyoruz’ mottosu ile sadece aşçılık bölümü değil üniversitemizde eğitim gören tüm öğrencilerimizi bir dönem tam zamanlı olarak iş yeri eğitimlerine gönderiyoruz. Sigortalarını üniversite olarak biz yapıyoruz ve kanunun vermiş olduğu yetkiler çerçevesinde işletmeler de asgari ücretin 3’te 1’i kadar bir ücreti öğrencilerimize ödüyorlar. Öğrencilerimiz daha öğrenciyken iş tecrübesine sahip olması, sektörle iç içe olması, sektörlerin ihtiyaçlarına yönelik olarak yetişmelerini sağlamak amacıyla bu uygulamaları gerçekleştiriyoruz.  Hedefimiz burada nitelikli insan yetiştirmek çünkü insan faktörü son derece önemli. Nitelik olmadan nitelikli üretim olmaz, nitelikli üretim olmadığı zaman da zaten doğru bir hizmete dönüşmesi mümkün olmuyor. Dolayısıyla bunu Sodexo ile el birliği ile birlikte gerçekleştireceğiz. Bunun yanında ARGE çalışmaları ile ilgili olan kısımda da biz gerek gastronomi bölümü gerekse turizm fakültemizdeki ve meslek yüksekokulumuzdaki araştırmacı hocalarımızla birlikte de ARGE faaliyetlerini de göz ardı etmeden bu çalışmaları adım adım yürütmemiz lazım. Yemek sektörü çok kıymetli bir sektör. Ek olarak gıda ve insana dokunan bir şey olduğu için yetişmiş olan insanların da niteliği de önemli. Bizde inşallah sektörün temsilcileri ile birlikte bunu faydaya dönüştüreceğiz” ifadelerini kullandı. 

Öğrencilerimizin her anlamda yanındayız
İş birliği protokolünün imzalanmasından sonra görüşlerini aktaran Sodexo Genel Müdürü Ahmet Zeytinoğlu, “Şuanda 6. okulumuza destek veriyoruz. İki tane misyonumuz var. İlk olarak sektörde çalışan arkadaşlarımızın daha eğitimli olmasını misyon edindik. Bunun da başında okullarda, liselerde, üniversitelerde sektöre katkı sağlayacak öğrencilerimizin daha iyi eğitim alması gerekiyor. İkinci misyonumuz da kadın-erkek eşitliği. Türkiye’de kadının ne kadar değerli olduğunu ve eğitimi ne kadar hak ettiğini çok çok iyi biliyoruz. Kendi şirketimizin içinde ve yerelde de, dostlarımızla hep birlikte bu bayrağı taşıyoruz. Şimdiye kadar dört tane meslek lisesine, bir tane özel okula destek olduk. Onlardan aramızda çalışanlar da var. İlk defa meslek yüksekokuluna geldik, çok keyifliyiz. Bu protokoller, prosedürler ama bütün öğrencilerimize de buradan seslenmek isterim. Ekibimizle sizlerin arkasındayız. Eğitimler, ilerideki stajlar, bir soru işaretiniz olduğu zaman, iş aradığınız zaman biz her zaman sizlerin arkasındayız. Sorularınız, yardım isteklerinizde her zaman varız. Yeter ki siz burada aldığınız eğitimi sahada daha ileriye götürün” diye konuştu. 

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER