Tarım ve Orman Bakanı PEKDEMİRLİ İlimizde

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere İlimize teşrif etti.

Tarım ve Orman Bakanı PEKDEMİRLİ İlimizde

Gün içerisinde Toyota Otomotiv Türkiye’nin yeni Corolla Hibrit modelinin üretim hattından çıkışı dolayısıyla düzenlenen törene katılan Bakan Pakdemirli, daha sonra Hendek ilçesindeki 2. OSB’de faaliyet gösteren Almanfoush Süt Ürünleri Fabrikasında incelemelerde bulundu.

Vali Ahmet Hamdi Nayir ve protokol üyeleri ile birlikte fabrika tesislerini gezen Bakan Pakdemirli, yetkililerden bilgiler aldıktan sonra fabrika alanına fidan ve ağaç dikti.

Ardından Sakarya Ticaret Borsası ev sahipliğinde Hendek ilçesindeki bir otelde düzenlenen toplantıya katılan Bakan Pakdemirli, tarım sektörünün temsilcileri ile bir araya geldi.

Vali Ahmet Hamdi Nayir, Hendek Kaymakamı Orhan Burhan, SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Sakarya Ticaret Borsası Meclis Başkanı Avni Uçar, Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adem Sarı, ile iş adamları ve yatırımcıların katıldığı toplantıda tarımı olmayan ülkenin mutfağı olmayan eve benzediğini ifade eden Bakan Pakdemirli, “Toprağın ve tarımın siyaseti olmaz. Tarımın, savunma sanayisinden daha önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü roketleriniz, uçaklarınız gibi savunma sanayiniz ile ilgili her şeyiniz olabilir. Her türlü teknolojiye sahip olabilirisiniz, ama evde buzdolabı boş ve insanların karnı aç ise yapılacak bir şey kalmaz. En temel ihtiyacımız tarım, en önemlisi de gıdadır.

Enflasyonu yenmemiz lazım ki, eğer yenersek marketler de, üretici de, tüketici de rahat edecek. Çünkü faizler düşecek. Hem üretici hem de tüketici anlamında gerekli tedbirleri olabildiğince almaya çalıştık. Sayın Cumhurbaşkanımızın da açıkladığı üzere, üreticimizin mümkün mertebe geçmiş yıllardan borçlarını, yani destek borçlarımızın hepsini bu ay içerisinde kapatacağız.

Hafta sonu Adana İlinde bir sorun yaşandı, gerekli girişimlerde bulunarak çözüme kavuşturduk. Serbest piyasa koşullarında yaşadığımız için, bir yandan bazı firmalar batıyor, bazı firmalar çıkıyor. Konkordato etmiş bir firmanın fason üreticilere yem desteği sağlayamadığını gördük. Tarafımızca yapılan girişim ve protokollerden sonra artık yem desteğinin sağlanacağını ve civcivlerimizin yaşayacağını öğrendik. Bu tabii ki hem beni, hem bakanlığımızın bürokratlarını hem de tüm kamuoyu vicdanını rahatlatan bir gelişme olmuştur” dedi.

Toplantıda ayrıca sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ile yatırımcıların talep ve sorunlarını dinleyen Bakan Pakdemirli, daha sonra İlimizden ayrıldı.

Sakarya Valiliği Basın Şube

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER