Toyota'nın Yeni Modelinin Hattan iniş Töreni Gerçekleştirildi

Sakarya'nın Arifiye ilçesindeki Toyota Otomobil Fabrikasında üretilen Toyota Corolla Hibrit modelinin hattan iniş töreni gerçekleştirildi.

Toyota'nın Yeni Modelinin Hattan iniş Töreni Gerçekleştirildi

Fabrika tesislerindeki törene Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Vali Ahmet Hamdi Nayir, Sakarya Milletvekilleri, Ali İhsan Yavuz, Kenan Sofuoğlu, Çiğdem Erdoğan Atabek, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, İl protokolü, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdür ve CEO’su Toshihiko Kudo, Toyota Motor Avrupa Başkan ve CEO’su Dr. Van Zyl, Toyota Otomotiv Sanayi A.Ş. Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Necdet Şentürk ile fabrika çalışanları katıldı.

“TÜRKİYE İLE JAPONYA ARASINDAKİ DOSTLUK BÜYÜK”

Programda bir konuşma yapan konuşan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdür ve CEO’su Toshihiko Kudo, Türkiye ile Japonya arasındaki büyük dostluğun 120 yıldan daha uzun bir geçmişe sahip olduğunu ve anlamlı bir şekilde büyümeye devam ettiğini, Yeni Corolla Sedan’ı üreten dünyanın ilk Toyota fabrikası olmaktan gurur duyduklarını belirtirken, Toyota Motor Avrupa Başkan ve CEO’su Dr. Van Zyl ise, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye ile tarihte önemli bir dönüm noktasını hayata geçirdiklerini, Sakarya’nın yerel ekonomisine ve bir bütün olarak Türkiye’ye katkıda bulunmaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti.

“YENİ MODELİN SAKARYA’DA ÜRETİLMESİ MEMNUNİYET VERİCİ”

Bakanlar ile birlikte fabrika içerisinde banttan indirilen otomobili kullanarak tören alanına kadar test sürüşü gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Türkiye, kalkınmasını ve büyümesini özel sektörün dinamizmi üzerine inşa etmiş bir ülkedir. Bugüne kadar yerli-yabancı ayrım yapmaksızın ülkemizin gelişmesine katkıda bulunmak isteyen tüm firmalarımıza her türlü destek verilmiştir.

Toyota Corolla’nın 12’nci neslinin Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye tarafından Sakarya’da üretilmesi bizleri de ziyadesi ile memnun etmiştir. Toyota Corolla modeli, Dünya'nın en çok satan modeli olarak ülkemizin gururudur. Hibrit modelinin ülkemizde üretilmesiyle bu alanda da önemli sıçrama olacağına yürekten inanıyoruz. Refah seviyesinin yükselmesi ile birlikte otomobil talebi doğal olarak artıyor. 2002'de bin kişiye düşen otomobil sayısı 130'dan 283'e ulaştı. Her 3-4 kişiye bir aracın düştüğü ülkemizde akaryakıtın artması tabidir. Petrol ve türevleri hızla güvenebilirliklerini yitirmektedir.

“YERLİ OTOMOBİLDE ÖNCELİK HİBRİT VE ELEKTRİKLİ MODEL”

Milli otomobil çalışmalarında da Türkiye olarak bu sürecin gerisinde kalmamak için her iki alanda mesafe kat etmeye çalışıyoruz. Milli otomobil markamızda da önceliğin hibrit ve elektrikli araçlara verilmesini her fırsatta ifade ediyoruz. Hibrit, elektrikli otomobilde yatırım yapan mevcut firmalarımızı destekliyoruz.

Ülkemiz hibrit ve elektrikli otomobil satışları konusunda henüz mesafe alamadı. İstatistiklere baktığımızda, geçtiğimiz yıl Türkiye'de 4 bin hibrit ve sadece 155 adet elektrikli otomobil satışı oldu. Oysaki toplam otomobil satışı yarım milyona yakındır. Hibrit otomobillere çok ciddi vergi avantajları sağlamalıyız. Yüzde 50’ye yakın yakıt tasarrufu sağlayan araçlar için yüzde 50'yi aşan vergi indirimleri getirdik. Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde gerekirse yeni teşvikler getirerek, bu rakamları mutlaka yükseltmek kararındayız. Sakarya'da üretilen Toyota araçlarının 150 ülkeye ihraç ediliyor olması bizim için ayrıca önemlidir. Teknolojinin son imkânları kullanılarak üretilen Toyota Corolla modelinin ülkemize ve tüm dünyaya hayırlı olmasını diliyorum. Böylece Sakarya'daki Toyota fabrikasında üretilen araçların üçte ikisinden fazlası hibrit teknolojisine sahip olacaktır" dedi.

Sakarya Valiliği Basın Şube

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER