Türk bisiklet tarihinde bir ilk

SUBÜ Öğr. Gör. Koray Cantez, Türkiye’nin bisiklet tarihinde bir ilke imza atarak Uluslararası Bisiklet Birliği tarafından düzenlenen sınavı başarıyla tamamladı ve UCI hakemi oldu.

Türk bisiklet tarihinde bir ilk

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü’nde (BAP) görev yapan Proje Uzmanı Öğr. Gör. Koray Cantez, Türkiye’nin bisiklet tarihinde bir ilke imza atarak Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) tarafından birliğin merkezinin bulunduğu İsviçre’de gerçekleştirilen UCI Hakemliği Sınavını başarıyla tamamlayarak UCI Hakemi oldu. Rekreasyon alanında ikinci yüksek lisansını yapan Cantez, dünyanın dört bir yanında gerçekleştirilecek UCI organizasyonlarında hakem olarak görev yapacak. Bisiklet sporunun dünya çapındaki yönetim birimi olan UCI’nin genel merkezi İsviçre’nin Aigle şehrinde bulunuyor. Temel olarak uluslararası bisiklet turnuvalarının dünya çapında düzenlenmesinden sorumlu olan kurum; ayrıca bisikleti tüm biçimleriyle ve tüm insanlar için rekabetçi bir spor, sağlıklı bir boş zaman etkinliği ve sürdürülebilir bir ulaşım aracı olarak geliştirme hedefiyle hareket ediyor.

Aileden gelen bisiklet kültürü
Hakemlik serüveninin çocukluğuna uzanan bir hayal olduğunu kaydeden Öğr. Gör. Koray Cantez, “Babam Hüseyin Cantez bisiklet dalında eski bir milli sporcu ve hakem. Ailemden gelen bir bisiklet kültürü var. Babamla aramızda büyük bir yaş farkı olduğu için ben kendisinin daha çok hakemlik dönemine şahit oldum. Küçüklüğümde babam gittiğimiz yarışlarda kalem kâğıdı bana verir geçen bisikletçileri bana yazdırır ve daha sonra kontrol ederdi. Diğer hakemler de bana hakemmişim gibi davranırdı. Ben bu hayalin peşinde 2011 yılında aday hakem, 2013 yılında il hakemi, 2017 yılında ise ulusal hakem oldum. 2019 yılında İtalya’da düzenlenen sınavla UCI Elit Ulusal Unvanını kazandım. Aslında bu da yol bisikleti branşında Türk bisikleti için bir ilkti. 2021 yılında İsviçre'de UCI genel merkezinde 29 Kasım – 5 Aralık tarihlerinde 1 hafta süren eğitim ve sınavlara tabi tutuldum. Tamamı İngilizce yapılan 3 buçuk saat süren bir yazılı sınav, 1 buçuk saat süren başka bir yazılı sınav ve yarım saatlik bir sözlü sınavın ardından başarılı olarak UCI hakemi oldum. Pratik uygulama sınavının ardından yurt dışındaki görevlere atanmaya başlayacağım” diye konuştu.

Hedef olimpiyatlar
Aile ilgisi ve yönlendirmenin önemine dikkat çeken Cantez, “Biz genel olarak akademik başarıya odaklı bir milletiz. Ancak çocuklarımıza sosyal beceri, spor ve diğer ilgi alanlarını da verirsek daha birçok başarılı isim yetişir. Ben akademik, sosyal, sportif ve aile yaşantımı bir arada yürütebiliyorum. Kızım Ayşe Defne’yi de elimden geldiğince kendi izimde yetiştirmeye başladım. Hakemlik sürecimde ulusal hakemlerimiz Ali Badak, Rüstem Kayın, Fuat Akçay ve Fatih Trabzon’un da hem bilgi hem de motivasyon anlamında ciddi destekleri oldu. Kendilerine teşekkür ediyorum. Sevgili eşime de teşekkür ediyorum. Çünkü bu süreçte hafta sonundan oldukça feragat etmek, aileme ayırdığım vakti bu tutkuma ayırmak durumunda kaldım. Annem ve babamın destekleri de hiç eksik olmadı. Hayalim Giro De Italia ve olimpiyatlarda hakem olarak görev almak. Bu doğrultuda emin adımlarla ilerliyorum” ifadelerini kullandı.

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER