Türkiye Engelliler Meclisine Doğru Proje Toplantısı Yapıldı

Türkiye Engelliler Meclisine doğru projesinin yerel toplantısı Sakarya’da bir otelde yapıldı.

Türkiye Engelliler Meclisine Doğru Proje Toplantısı Yapıldı

Avrupa Birliğinin mali desteğiyle yürütülen proje, Türkiye’de engellilik alanında çalışan sivil toplum örgütleri arasında sürdürebilir diyalog ve savunuculuk temelli bir ağ kurmayı amaçlıyor.

Türkiye Körler Federasyonu Genel Sekreteri Sosyal Hizmet Uzmanı Bayram Oran konuyla ilgili olarak şunları söyledi,

Bu toplantıların sonucunda ülke genelini yansıtacak biçimde 52 ilin her birinde o ilin genelinde engelli hakları mücadelesi yürüten sivil toplum örgütlerinin katılımıyla yerel engelli Meclisi kurulacak Bu yerel meclislere Üniversitelerde, barolarda, Aile Çalışma ve sosyal Hizmetler Müdürlüklerinde ve belediyelerde engellilik alanında çalışma yapan uzmanlarda katılabilecek. Şu ana kadar 45.meclis Sakarya’da kuruldu.

İllerde sivil toplum örgütlerinin katılımıyla kurulacak yerel Meclislerden seçilecek temsilciler nihayetinde “Türkiye Engelliler Meclisi’ni oluşturacak.

Bu meclis çocuk, kadın, genç ve yaşlı engelli bireylerin haklarını savunmak ve geliştirmek için bir baskı gücü olacak. İlerleyen aylarda ülke genelinde engelli hakları alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarının uluslararası sözleşmeler, kaynak gelişmeler, savunuculuk, izleme, gönüllü yönetimi ve medya konularında güçlenmesi amacıyla eğitimler yapılacak dedi.

Sakarya’da bir otelde yapılan toplantıya Engelliler Konfederasyonunu temsilen Avrupa Birliği Uzmanı Filiz Erol, Dernek başkanları katıldılar.

Yapılan toplantıda Sakarya İl Engelliler Meclisi Başkanlığına Aşkın Şentürk ve  temsilci olarak ta Fatma Kılıçer getirildi.

Mehmet KARAKAŞ

SIRADAKİ HABER