TÜVASAŞ Bünyesindeki Fabrika Törenle Açıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Mehmet Cahit Turhan, Türkiye Vagon Sanayi Anonim Şirketi (TÜVASAŞ) bünyesinde bulunan ve yapımı tamamlanan Demiryolu Araçları Alüminyum Gövde Üretim Fabrikasının açılış töreni için İlimize teşrif etti.

TÜVASAŞ Bünyesindeki Fabrika Törenle Açıldı

Vali Ahmet Hamdi Nayir ve protokol üyeleri tarafından TÜVASAŞ’ta karşılanan Bakan Mehmet Cahit Turhan, daha sonra tören alanına geçti.

Fabrika içerisindeki törene Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Mehmet Cahit Turhan ile Vali Ahmet Hamdi Nayir’in yanı sıra; Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, TÜVASAŞ Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İlhan Kocaarslan, bürokratlar, İl Protokolü, sendika temsilcileri ve TÜVASAŞ çalışanları katıldı.

“Yerli ve Milli Üretim Merkezi Olacak”
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından bir konuşma yapan TÜVASAŞ Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İlhan Kocaarslan, TÜVASAŞ’ın tarihinden bugüne kadar yaptıklarına dair bilgiler verip, yeni açılacak fabrikada iş ve zaman açısından da büyük bir kazanım sağlanacağını belirtirken, TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun da Bağlı Ortaklıklarından TÜVASAŞ’ta hizmete açılan tesiste, alüminyum gövdeli konvansiyonel ve Milli Elektrikli Tren Setleri EMU ile metro ve tramvay araçlarını yerli ve milli olarak üreteceklerini ifade etti.

Teknoloji ve Sanayi Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, ilgili kurumlarla hedeflenen noktaya birlikte ulaşacaklarını belirtirken, bugün açılacak olan üretim tesisinin de ülkemiz adına çok önemli bir adım olduğunu söyledi.

“Yılda Ortalama 135 KM. Demiryolu İnşa Edildi”
Ulaşımın bir ülkenin gelişmişliğini gösteren bir olay olduğunu, toplumların kalkınma, refah ve sosyal hamlelerinde itici güç teşkil ettiğini söyleyen Bakan Turhan, ulaşım alanında büyük bir seferberlik başlatıldığını ve bu seferberlikten demir yollarının da payına düşeni aldığını kaydederek, “1950'den sonra yılda ortalama 18 kilometre demir yolu yapılırken, şimdi senede ortalama 135 kilometre demir yolu inşa ediliyor. Neredeyse yarım asır boyunca tek bir çivinin dahi çakılmadığı, adeta yok olmaya terk edilen, artık insanların unutmaya başladığı demir yolu, bu 17 yılda yeniden hayat bulmuştur. Bakımsızlıktan çürümeye terk edilen hatlar yerlerini modern olanlarına, kağnı gibi giden trenler yerlerini yüksek hızlı trenlere bırakmaya başlamıştır. Şehirlerimizi demir yoluyla birbirine bağladığımız gibi kıtaları da bağladık. Yani Pekin'den Londra'ya kesintisiz demir yoluyla ulaşmak mümkün hale geldi. Marmaray, Gebze Halkalı Banliyö Hattı, şehir içi metrolar, Yüksek Hızlı Tren hatları, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi gibi reform niteliğindeki hizmetler bunlara en güzel örneklerdir. Daha geçen hafta, Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesinin Çerkezköy-Kapıkule kesimini yapmak için Avrupa Birliği hibe kredi fonlarından yararlanarak ihalelerimizi yaptık ve sözleşmeyi imzaladık. Nihai amacımız, 100 yıl önce dişinden tırnağından artırarak Hicaz Demiryolu‘nu yapan bir milletin, demir yolu sevdasını, demir yolu rüyasını tam manasıyla hayata geçirmektir.

“TÜVASAŞ Orta Doğu'nun En Büyük Raylı Sistem Araç Üreticisidir”
Bu fabrikada üretilecek Alüminyum Gövdeli Elektrikli Tren Setlerinin ilki, inşallah yılsonunda raylara indirilecektir. Bu projeden elde edilecek bilgi-birikim ve teknik kabiliyetlerle tasarım çalışmaları devam eden 225 kilometre hızındaki Elektrikli Tren Setleri de, 2020 yılının sonunda raylarla buluşacak. Yani TÜVASAŞ'ın Yüksek Hızlı Tren setleri üretimi için geri sayım başlamıştır. 1951'de Vagon Tamir Atölyesi olarak kurulan TÜVASAŞ, bugün Orta Doğu'nun en büyük raylı sistem araç üreticisi haline gelmiştir.

Bu sayede ülkemiz raylı taşıtlar alanında dışa bağımlılıktan kurtulmasının yanında ekonomimiz de önemli kazanımlar elde etmiştir. İnşallah, Milli Elektrikli Tren Setlerinin tasarımı ve üretimi görevinde de TÜVASAŞ başarıya ulaşılacaktır. Bu manada açılışını yaptığımız bu tesis, çok büyük bir öneme sahiptir.

“Milli Üretimde Hızla İlerliyoruz”
Son 16 yılda ciddi bir ulusal demir yolu endüstrisi bağlı kuruluşlarımızla birlikte dizel ve akülü olarak çalışabilen hibrit lokomotifi prototipini üreten dünyadaki 4. ülkeyiz. Milli sanayimizin temellerini ülke sathında kökleştiriyoruz yayıyoruz. Milli helikopterimiz havada kanatlarını çırpmaktadır. Milli İHA'larımız, SİHA'larımız bugün dünyada herkesin gıpta ile baktığı uçaklardır. Dünyaya pazarladığımız uçaklardır. Bugün ülkemizde milli sanayimizin gelişmesiyle savunma sanayi alanında kullandığımız araçların yüzde 70'ini milli olarak ülkemizde üretmekteyiz” dedi.

Konuşmasının ardından Vali Ahmet Hamdi Nayir ve protokol üyeleri ile birlikte kurdeleyi kesen Bakan Turhan, genellikle robotik teknolojinin kullanıldığı fabrikayı gezerek yetkililerden bilgi alırken, ilk kaynağı da kendisi yaptı.

Alüminyum gövdeli konvansiyonel ve hızlı tren setleri ile yerel yönetim ve belediyelerin ihtiyaç duyduğu metro ve tramvay araçlarının yerli ve milli imkanlarla üretileceği ve 65 işçi ile 10 mühendis görev yapacağı fabrikanın stratejik bir öneme sahip olduğunu belirten Bakan Turhan, bu tesisi ülkeye kazandıranları tebrik edip, tüm çalışanlara başarılar diledi.

Sakarya Valiliği Basın Şube

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER