Uykudaki Fay Kolu, Hâlâ Tehlike Taşıyor

Uzun yıllardır deprem gözlemlenmeyen Kuzey Anadolu Fay Zonu (KAFZ) Kuzey Kolu hakkında uyarıda bulunan Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Utkucu, “Kuzey Kol’un bu kısmı hâlâ diri ve önemli bir deprem tehlikesi üretiyor.” dedi.

Uykudaki Fay Kolu, Hâlâ Tehlike Taşıyor

Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Murat Utkucu, uzun süredir deprem görülmeyen fay hattı hakkında -KAFZ’ın (Kuzey Anadolu Fay Zonu) Kuzey Kolu’yla ilgili- açıklamalarda bulundu.

Kuzey Anadolu Fay Zonu (KAFZ) Kuzey Kolunun Doğu Marmara Denizi içerisinde kalan kısmında 1766 yılından beri deprem üretmediğini söyleyen Dr. Utkucu, “Kuzey Kol’un bu kısmı diridir ve önemli bir deprem tehlikesi üretmektedir.” dedi.

KAFZ Kuzey Kolunun özellikle İstanbul için tehdit arz ettiğini belirten Dr. Utkucu, Doğu Marmara Denizi altında büyük bir deprem tehlikesi olduğunu açıkladı.

Silivri’de 26 Eylül 2019 tarihinde meydana gelen depreme değinen Dr. Utkucu, depremin Marmara Denizi altında gerçekleşmesine rağmen Sakarya’da da göreceli olarak hissedildiğini ve korkuya neden olduğunu hatırlattı.

Gelibolu Yarımadası’nda oluşan 1912 Mürefte-Şarköy depreminin bile Adapazarı’nda küçük de olsa hasar oluşturduğuna değinen Utkucu, Doğu Marmara Denizi altındaki bu sismik boşluğun Sakarya’ya hasar verme ihtimalinin yüksek olduğunu ifade ederek, depreme karşı hazır olunması gerektiği hakkında uyarıda bulundu.

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER