Vali Balkanlıoğlu, ‘DEİK ve Dış Ticaretin Önemi’ Konulu Konferansa Katıldı

Vali İrfan Balkanlıoğlu, Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği Sakarya Şubesi tarafından düzenlenen, DEİK Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Başkanı Sayın Nail Olpak’ın konuşmacı olarak katıldığı ‘DEİK ve Dış Ticaretin Önemi’ konulu konferansa katıldı.

Vali Balkanlıoğlu, ‘DEİK ve Dış Ticaretin Önemi’ Konulu Konferansa Katıldı

MÜSİAD Sakarya Şubesinde gerçekleştirilen konferansa Vali İrfan Balkanlıoğlu’nun yanı sıra; Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı Yaşar Coşkun, MÜSİAD yöneticileri ve üyeleri ile davetliler katıldı.
DEİK’in “Türk özel sektörünün dış ekonomik ilişkilerini yürütme" görevini tamamıyla üstlenmiş olduğunu, Kurucu Kuruluşları, üyeleri ve İş Konseyleri ile birlikte, Türkiye'nin önde gelen girişimcilerinin ve iş dünyası temsilcilerinin oluşturduğu gönüllü bir ‘iş diplomasisi' örgütü olduğunu söyleyen Başkan Olpak, konferansta Türkiye ile diğer ülkeler arasındaki ekonomik ilişkiler ve ihracatın önemine dair düşüncelerini anlattı. kocaali

Sadece memleketi için çalışan, bunu yaparken de Allah’ın rızasından taviz vermeyen, başka bir gündemi de olmayan milli ve yerli bir örgüt MÜSİAD üyeleri ile iş adamlarının dünyanın birçok yerinde söz sahibi olmasıyla gurur duyduklarını belirten Vali Balkanlıoğlu, “İhracat global anlamda söz sahibi olmak için olmazsa olmazlardandır, bu yüzden hedefleriniz büyük olmalı. Bize yıllarca Afrika’yı ve Arap ülkelerini son derece fakir, aç, muhtaç, açlıktan kırılan insanların yaşadığı bir yer olarak gösterdiler ancak dünyanın en büyük zenginlikleri aslında oralarda bulunuyor. Alım gücü yüksek olan insanlar azımsanmayacak kadar fazla. Avrupa ülkeleri çeşitli propagandalarla oraları istila ederek, ticaret yapmaktalar. Yani Afrika, Orta Doğu, Uzak Doğu hepsi büyük bir pazar olarak karşımıza çıkıyor.

Mesela ilimizde dünyada eşi benzeri olmayan, son derece ileri teknoloji ile üretilen ve şu anda da bütün cephelerde en büyük yardımcımız olan Fırtına Obüsleri üretiliyor. Hedefi hiç şaşmadan 40 kilometre uzağa kadar nokta atışı yapabiliyor, açı hesabıyla 3 tane topu aynı anda, birisini yukarıdan, birisini ortadan, birisini de aşağıdan aynı anda düşürebiliyor. Biz bunu gururla seyrettik, ancak bunun motorunu dışarıdan ithal ediyoruz ve yurt dışına ihraç etmemize izin vermiyorlar. Eğer bir şey üretip ihraç edemezseniz rekabet de edemez ve gelişme gösteremezsiniz.

Memleketimizin kalkınması, gelişmesi, güçlenmesi, milli ve yerli sermayemizin artması bakımından uluslararası kabul gören mallar üretip ihraç etmek son derece önemlidir. Ayrıca bunları yapan iş adamlarımız ve sanayicilerimiz de elbette ki, önem arz etmektedir. Bir dönem küçücük bir ülke olan ve 10-15 milyar dolarlık ihracata sahip Kore’ye özenirken sizlerin de gayretiyle, 3-5 senede de biz 160-170 milyar dolarlar civarında ihracat kapasitesine ulaştık Allah’a çok şükür. Kayıt dışı ile belki daha fazla gayri safi milli hasılamız var. İşte bu bile bizi dünya nezdinde son derece saygın, diş geçirilemez, kolayca ezilip geçilemez bir ülke haline getirdi. Bir de düşünün ki; 2023 misyonunda 500 milyar dolar ihracat hedeflerine ulaştığımızda, dünyada bizimle baş edecek hiçbir ülke kalmaz. Tarihte ve şuan bağrımıza bastığımız tüm mazlum ve mağdur ülke vatandaşları da, çok daha fazla mutlu, refah ve barış içinde yaşayabilirler” dedi.

5 Dönem MÜSİAD Başkanlığı görevinde bulunan ve şu anda da DEİK Başkanlığını yürüten Nail Olpak ile Afyon Valiliği döneminden bu yana tanıştıklarını belirten Vali Balkanlıoğlu, anlamlı ve yararlı bir organizasyonu gerçekleştirdiği için MÜSİAD Sakarya Şubesini gönülden tebrik ettiğini belirtti.

Sakarya Valiliği Basın Şube

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER